Quantcast
Channel: Svarbu – Kauno Žinios
Viewing all 5170 articles
Browse latest View live

Psichikos sveikatos priežiūra: prievarta ar pagalba?

$
0
0

LR Seimo planai vėl nuvilia: vietoje to, kad klotų įstatyminius pamatus demokratiškai, žmogaus orumą ir jo teises gerbiančiai Lietuvai kurti, rengiasi įtvirtinti atgyvenusias, antidemokratines prievartos prieš žmogų formas. Vietoje to, kad Psichikos sveikatos priežiūros įstatymas būtų tobulinamas, įvedant sveikatą stiprinančias pagalbos žmogui priemones, skatinama kontrolė, prievarta ir žmogaus izoliavimas.

Lietuvoje psichikos sveikata vis dar suprantama ne kaip profesionali, orumu ir socialine įtrauktimi grįsta pagalba žmogui, bet kaip gydymas vaistais ir prievartinis jo atribojimas nuo visuomenės. Prievartinė hospitalizacija ir gydymas įteisinami kaip visuomenės apsaugos nuo žmogaus forma, vietoje to, kad būtų kuriama kompleksinės pagalbos žmogui mechanizmai.

Seimas nepaiso žmogaus teisės gauti visavertę, profesionalią pagalbą, kad jis galėtų visavertiškai gyventi visuomenėje. Nors psichikos sveikatos politika, įskaitant ir atitinkamus įstatymus, privalo plėtoti pagalbos, o ne prievartos prieš žmogų, priemones.

Įstatymu įtvirtinusi prievartinę hospitalizaciją, Lietuva dar sykį pademonstruos pasauliui negerbianti tarptautinių įsipareigojimų. Lietuva, ratifikuodama Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių konvenciją, įsipareigojo gerbti žmogaus teises, sukurti pagalbos mechanizmus negalią turintiems žmonėms, įskaitant ir psichosocialinę negalią. Konvencijos 14-as straipsnis įvardija valstybės pareigą užtikrinti, kad neįgalieji lygiai su kitais asmenimis įgyvendintų teisę į asmens laisvę ir saugumą; kad tokiems asmenims nebūtų neteisėtai ar savavališkai atimta laisvė, kad bet koks jų laisvės atėmimas būtų suderinamas su įstatymu ir kad laisvės atėmimas jokiu būdu nebūtų teisinamas neįgalumu, įskaitant ir psichikos sutrikimą.

Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių komitetas yra išaiškinęs, kad prievartinė hospitalizacija dėl sveikatos sutrikimų prieštarauja Konvencijai ir yra žmogaus teisių pažeidimas. Bet kuri gydymo forma, įskaitant hospitalizaciją, gali būti taikoma tik remiantis laisvu ir informacija pagrįstu paties asmens sutikimu. JT Neįgaliųjų teisių Komitetas daug sykių kreipėsi į šalis, kviesdamas jas uždrausti prievartinę hospitalizaciją į psichiatrines ligonines, remiantis numanomu ar tikru žmonių psichikos sutrikimu (Konvencijos 25 straipsnis). Be to, žmogaus veiksnumo ribojimas taip pat yra prievartos forma ir žmogaus teisių pažeidimas. Tai vienareikšmiškai nustato Konvencijos 12-as straipsnis ir Komitetas, atlikdamas šio straipsnio išaiškinimą.

Ne prievarta turi būti taikoma, hospitalizuojant žmogų ar atimant jo pilną ar dalinį veiksnumą. Teisėkūra privalo šalinti diskriminacines teisines sąlygas ir kurti kompleksinės pagalbos žmogui ir jo šeimai mechanizmus, įskaitant psichologinę, socialinę, medicininę ir teisinę pagalbą. Kompleksinė sveikatos priežiūra ir gyvenimas visuomenėje yra žmogaus teisė, o valstybės prievolė yra sukurti profesionalius ir žmogaus orumą gerbiančius pagalbos mechanizmus. Tokiu keliu žengia šalys, kurios gerbia visus, įskaitant turinčius psichosocialinę negalią, savo piliečius.

Manoteisės.lt


Žiauri ir klastinga dramblialigė – nuo deformuoto kūno iki socialinės stigmos

$
0
0

Dramblialigė – tai tropinė liga, ypač paplitusi šiltuose ir žmonių gausiai gyvenamuose kraštuose, tokiuose kaip Afrika ir Indija. Užsikrėtusio žmogaus kūne ši klastinga liga gali ištisus dešimtį metų vystytis nepastebėta.

Nors dramblialigė yra plinta dėl ir yra pernešama uodų, jos tikrieji sukelėjai yra parazitiniai kirminai, dar žinomi kaip apvaliosios kirmėlės arba nematodai. Kirminai, patekę į žmogaus organizmą uodo įkandimo metu, užkemša užkrėstojo limfinę sistemą, stabdydami natūralų kūno skysčių judėjimą, dėl kurio ištinsta žmogaus galūnės ir vidiniai organai. Labai rimtu atveju ligos paveikiama žmogaus imuninė sistema, tinimas persiduoda ir į veidą, kaklą bei kitas kūno dalis. Nors liga nėra mirtina, jos kaina tiek ekonomine, tiek socialine prasme pasmerkia užsikrėtusįjį skurdui ir atskirčiai. Užsikrėtimas dramblige tebegresia 1,4 bilijonų žmonių, iš kurių net 500 milijonų gyvena Indijoje.

Dramblige 2

Tačiau įrodyta, kad užsikrėsti dramblialige įmanoma ne tik įkandus užkrėstam uodui. Ugandos sveikatos ministerija, atrado, kad šio Afrikos regiono vulkaninėje žemėje esantys odą erzinantys mineralai taip pat gali tapti šios ligos priežastimi. Ugandos vulkaninė žemė atsirado iš vulkaninių uolų, susiformavusių prieš daugiau nei 2,5 milijonų metų. Ilgą laiką liečiantis ar vaikštant basomis, ji sukelia niežėjimą, skausmą ir galų galę tinimą, būdingą dramblialigei. Užsikrėtimo nuo vulkaninės žemės prevencijai pakaktų tinkamos kojų higienos palaikymo ir batų nešiojimo, tačiau  dauguma dramblialige sergančių žmonių Ugandoje gyvena skurdo sąlygomis ir neturi sąlygų nešioti batus bei rūpintis higiena.

Dramblige 4

Užsikrėtus dramblialige, jos visiškai pagydyti neįmanoma. Tačiau ligos sklidimui stabdyti yra pasitelkiama chemoterapija, kuri nužudo limfinėje sistemoje gyvenančius kirminus. Tačiau sparčiai tobulėjančios medicinos dėka, nuo dramblialigės dabar galima apsisaugoti pigiais skiepais, kurių nuo 2000-ųjų Pasaulio sveikatos organizacija pasaulyje  išdalino apie 1,9 bilijonų dozių. Apskaičiuota, kad šio projekto dėka 6,6 milijono vaikų buvo išgelbėti nuo užsikrėtimo, o 9,5 milijonų sergančiųjų skiepai sustabdė ligos progresavimą. Tai buvo ir tebėra didžiausias skiepų administravimo projektas, kada nors vykdytas pasaulyje.

Dramblige 3

Nors ligos sustabdymo formulė atrasta, pasaulyje tebegyvena daugybė žmonių, kenčiančių dramblialigės sukeltus simptomus ir sunkumus. Užsikrėtę vyrai ir moterys sunkiai randa partnerius, dėl ligos nuo ligonių sklindantis nemalonus kvapas taip pat yra priežastis, dėl kurios aplinkiniai jų vengia.  Tačiau skurdesnėse Afrikos valstybėse ligoniai susiduria ir su kitokiais sunkumais. Pavyzdžiui, dėl Tanzanijoje klestinčių prietarų, šios ligos nešiotojai laikomi, o kartais ir patys save laiko prakeiktaisiais. Jie tiki, kad kažkuo nusikalto ir todėl buvo nubausti. Toks elgesys ligoniams dažnai tampa susirgimo depresija priežastimi.

Dramblige 7

Tačiau plečiantis žmonių akiračiams ir vis daugiau šnekant apie dramblialigę žiniasklaidoje, suprantančių ligos pasėkmes žmonių skaičius auga. Sergantieji žino, kad tinimas gali būti sustabdytas ir jų gyvenimo kokybė laikui bėgant gerėja. Atrastų ir platinamų skiepų dėka, ekspertų nuomone žiauriąją ligą būtų galima visiškai nušluoti nuo žemės paviršiaus iki 2020-ųjų.

Taip pat skaitykite: Pagalba depresuojantiems: fotografė savo darbais išgelbėjo pati save

Penki olandų eksperto patarimai Lietuvos startuoliams

$
0
0

Pasak Lietuvos rizikos ir privataus kapitalo asociacijos, startuolį apibūdina trys pagrindiniai kriterijai – jis veikia aukštos pridėtinės vertės sektoriuje, turi itin didelį augimo potencialą ir gali sėkmingai veikti didėjant verslo masteliams. Norint turėti startuolio statusą būtina atitikti visus šiuos kriterijus. VšĮ „Versli Lietuva“ ir UAB „Creditinfo“ duomenimis, 2016 metais Lietuvoje veikė 316 startuolių. Kokie pagrindiniai veiksniai nulemia startuolio sėkmę ir gali prisidėti prie jų skaičiaus augimo?

Pasak tarptautinio verslo eksperto Alexo Sozonoffo, sėkmingą startuolio pasirodymą rinkoje lemia daugybė faktorių. Vis dėlto A. Sozonoffas, 35 metus ėjęs JAV kompanijos „Hewlett Packard“ (HP) viceprezidento ir generalinio direktoriaus pareigas, įmonės „Infinet Technologies“ savininkas, privačių reaktyvinių lėktuvų tinklo „Victor“ valdybos pirmininkas, vienas iš Nacionalinio inovacijų ir verslo centro (NIVC) bei startuolių inkubatoriaus KTU „Startup Space“ steigėjų, išskiria keletą pagrindinių sąlygų, kurios turi įtakos sėkmingam idėjos įgyvendinimui.

Būkite praktiški

Pasak A. Sozonoffo, labai daug gerų idėjų yra tiesiog nepraktiškos, todėl reikia įsigilinti į tai, kokia problema startuolio sukūrimu yra sprendžiama ir kokie jos sprendimo būdai rinkoje jau egzistuoja.

„Išsiaiškinkite, ar kažkas panašaus jau egzistuoja rinkoje ir jeigu galite tai pasiūlyti kokybiškiau ir pigiau – pasitarkite su kolegomis, megzkite dialogą su potencialiais vartotojais ir išsiaiškinkite jų nuomonę. Būkite atsargūs, nes jeigu jūsų idėja yra labai progresyvi, potencialūs vartotojai nesupratę jos gali ir nepateikti savo atsakymo, taip būsite suklaidinti“, – pabrėžia A. Sozonoffas.

Skubėkite lėtai

KTU „Startup Space“ steigėjo teigimu, geriau visus reikalingus veiksmus atlikti kiek lėčiau, tačiau užtikrintai, o kuriant startuolio prototipą nebijoti atlikti reikiamus pakeitimus.

„Reikalui esant, nebijokite keisti prototipą. Jei tai susiję su programine įranga, viską atlikite taip, kad būtų lengva daryti pakeitimus. Būkite negailestingi patys sau ir, jei tai tikrai būtina, nebijokite keisti prototipo iš pagrindų. Geriau prarasti šiek tiek laiko ir viską padaryti tinkamai, nei per daug skubant priimti neteisingus sprendimus. Pasaulis keičiasi taip greitai, jog privaloma išlaikyti balansą tarp greičio ir kokybės“, – neabejoja verslo ekspertas.

Lygiuokitės į autoritetus

Pasak A. Sozonoffo, Lietuvoje kuriami startuoliai, pasirodantys tarptautinėje erdvėje susilaukia daug komplimentų ir yra įvardijami kaip rimti, entuziastingi ir kompetentingi, o jaunimo gretose jaučiamas noras padaryti kažką, dėl ko kolegos ir šeima galėtų didžiuotis, nepamirštant siekio užsidirbti ir patogiai gyventi. Čia svarbią poziciją turėtų užimti autoritetingi verslo atstovai, galintys įkvėpti jaunąją kartą.

Alexas Sozonoffas

Alexas Sozonoffas KTU archyvo nuotr.

„Sėkmingi, autoritetingi verslininkai turėtų atlikti pagrindinį vaidmenį siekiant, jog jauni žmonės norėtų į juos lygiuotis ir būti „tokiais kaip jie“. Lietuva labai aktyviai organizuoja renginius, skirtus startuoliams, ir tai tikrai atsipirks“, – sako A. Sozonoffas. Pasak jo, kiekviename universitete turėtų būti verslumo programa ir reikalinga ekosistema tam vystyti. A. Sozonoffo steigta KTU „Startup Space“ yra atvira erdvė, kurioje kuriančios komandos gali gauti konsultacijas, mentorystę, ekspertinę paramą, mokymus bei pagalbą ieškant partnerių.

Vyriausybės parama – būtina

A. Sozonoffo teigimu, pagrindinis startuolių kūrimosi tikslas – pramonės augimas ir darbo vietų kūrimas, o tai reiškia tam tikros ekosistemos sukūrimą, į kurią įeina daugybė elementų: inkubatoriai, mentoriai, privatūs neformalūs investuotojai („Verslo angelai“, angl. angel investors), teisiniai patarėjai, tarptautiniai ryšiai, skirtingų techninių sričių ekspertai ir svarbiausia – finansuotojai.

„Verslo angelai“ dažniausiai nenori būti pirmaisiais investuotojais ir prisiimti visą riziką, todėl vyriausybė turi turėti investicijų agentūrą ir parodyti pasiryžimą užtikrinant reikiamą pagreitį startuolių įsitvirtinimui. Skirdama lėšas, apdovanojimus ir dotacijas startuoliams vyriausybė turi parodyti, jog yra lygiavertiškai įsitraukusi į šį procesą ir jį palaiko“, – įsitikinęs A. Sozonoffas.

 

Joan Parr: tradicinė švietimo sistema – pastatyta ant sėkmės, o XXI amžiaus – ant kūrybiškumo ir atvirumo nesėkmei

$
0
0

Iki šiol galvojome, kad mokslai turi būti atskirti – istorija vienoje dėžutėje, technologijos kitoje. Tačiau žmonės veikia kitaip: taip, specialistai yra reikalingi, bet mes visi turime įvairių įgūdžių, kurie kiekvienam leidžia vieną dieną būti menininku, o kitą – mokslininku. Viską apjungia kūrybiškumo gebėjimai, kurie yra tokie patys tiek menininkams, tiek programuotojams. Todėl ir mokyklos turi diegti ne tik konkrečios srities žinias, bet ir kūrybiškumą, plačias pažiūras, smalsumą“, – sako Joan Parr, Škotijos nacionalinės agentūros „Creative Scotland“ vadovė, apsilankiusi Vytauto Didžiojo universitete (VDU).

Agentūra „Creative Scotland“ skatina meno ir kūrybiškumo ugdymą ir finansavimą Škotijoje, tačiau, pasak jos vadovės, kūrybiškumo svarba šiandien aktuali visoje Europoje. „Tikiuosi, jog mano patirtis galbūt padės švietimo plėtrai čia. Akivaizdu, kad Jūsų šalyje yra kūrybingų žmonių“, – sakė J. Parr.

Škotijos švietimas nuo seno garsėja inovacijomis – ši šalis buvo pirmoji pasaulyje, įvedusi visuotinį lavinimą visiems vaikams dar nuo XVII amžiaus. Nuo pat pirmųjų klasių mokykloje diegiamos plataus spektro žinios ir įgūdžiai. Pasak J. Parr, šiandieninės naujovės, technologijos taip pat turi būti integruota švietimo dalimi, nes tai jau kasdienybė – socialinės medijos, telefonai, skaitmeninis raštingumas.

Ekspertės teigimu, švietimo tikslas skirtingais laikais vis keitėsi: Reformacijos amžiuje svarbiausias siekis buvo išmokyti jaunimą skaityti Bibliją, suteikti jiems tiesioginį ryšį su Dievu, o vėliau, XVIII amžiuje, švietimu siekta palaikyti pramoninę revoliuciją ir užtikrinti, kad dauguma darbų būtų fiziniai. Tačiau šiandieninė visuomenė yra popramoninė, kurioje dominuoja paslaugų sfera, o svarbiausia – vienodą reikšmę turi ir žinios, ir įgūdžiai, tokie kaip kūrybiškumas.

XXI a. mokytojas – ne tik žinių perdavėjas

Kūrybiškumą „Creative Scotland“ apibrėžia kaip gebėjimą kurti idėjas – dalykus, turinčius vertę žmogui, arba žvelgimą į dalykus kitomis akimis, vaizduotės pasitelkimą ieškant naujų galimybių, mokymąsi iš klaidų. Remiantis šiuo apibrėžimu, mokyklos šiandien turėtų taip pat radikaliai keistis – ypač todėl, kad kai kurios švietimo įstaigos iki šiol laikosi pusšimčio senumo principų.

XXI amžiaus mokytojai yra labiau mokymosi skatintojai, nei žinių perdavėjai. Stovėti priešais klasę ir ant lentos rašyti faktus vis dar svarbu, tačiau dabar žymiai svarbiau jaunus žmones išmokyti problemų sprendimo, rizikavimo, tyrinėjimo. Socialinė ir ekonominė realybė šiandien tokia, kad mokymo programa turi būti vis ambicingesnė, jaunimui reikia įgyti sudėtingus, kompleksinius įgūdžius, mąstymo būdus“, – akcentavo „Creative Scotland“ vadovė, pacitavusi A. Einšteiną, kuris yra pasakęs: „Savo mokinių aš niekada nemokau. Aš tik suteikiu jiems sąlygas mokytis“.

Joan Parr by Jonas Petronis 2

Joan Parr / © Jono Petronio nuotr.

Bendroji pridėtinė vertė, kurią Škotijos ekonomikai suteikia kūrybinės industrijos, yra lygi net 3,7 mlrd. svarų. Kūrybiškumo ekonominę naudą pripažįsta ir Pasaulio ekonomikos forumas – jis prognozuoja, jog 2020 metais šis įgūdis bus trečias pagal svarbą. Tačiau, anot Joan Parr, kūrybiškumo dalimi galima vadinti ir pirmas dvi vietas užimančius gebėjimus – sudėtinių problemų sprendimą ir kritinį mąstymą.

Negana to, kūrybiškumo įgūdžiai, tokie kaip gebėjimas pasitelkti vaizduotę, konstruktyvus smalsumas, problemų sprendimas bei pasitikėjimas savo gebėjimu kurti pokyčius, yra beveik identiški įgūdžiams, kurie reikalingi ir verslininkams. „Vyksta susiliejimas – jis labai svarbus kūrybiškumui. Norėdami vystyti jo įgūdžius, turime tą daryti nepaisydami skirtingų disciplinų ribų“, – paaiškino J. Parr.

Viena iš dabartinių problemų – egzaminavimas

Švietimo ekspertė atkreipė dėmesį, jog pagal mokslininko Benjamino Bloomo sudarytą švietimo tikslų hierarchiją, kūrybiškumas yra viršūnėje, tuo tarpu žemiausias yra atmintis. „Viena iš dabartinių problemų yra egzaminavimas. Jei atmintis yra apačioje, o kūryba viršuje, tai kodėl egzaminų sistema vis dar sutelkta į tą žemiausią tikslą?“, – retoriškai klausė J. Parr.

Be to, tradicinė švietimo sistema yra pastatyta ant sėkmės – laikai egzaminą ir privalai jį išlaikyti. O vienas iš kūrybiškumo gebėjimų yra atvirumas nesėkmei – kalbant ne tik apie meną, bet ir apie mokslą. Juk eksperimentas – tai 9 kartus iš 10 nesėkmingai bandyti, kaskart ištirti kodėl nepavyko ir pabandyti kitaip. Mokymasis iš klaidų niekada nebuvo sistemos dalis, klaidos yra laikomos kažkuo, ko reikia vengti, tačiau iš tiesų jos svarbios norint būti kritiškai mąstančiu žmogumi“, – atkreipė dėmesį strategė.

Meno gerbėjai – sveikesni ir geriau įsidarbina

Kalbėdama apie meno ir kūrybiškumo naudą, J. Parr pacitavo Škotijoje atliktą tyrimą, kuris nustatė, jog kultūrinius renginius ar vietas lankę asmenys buvo beveik 60 proc. labiau linkę būti geros sveikatos būklės. Kitame tyrime per 12 metų JAV įvykdyta apklausa parodė, jog menu besidomintys žmonės turėjo 10 proc. mažesnę tikimybę nebūti įsidarbinę arba nestudijuoti būdami 20 metų amžiaus.

Skatinant kūrybiškumą, dažnai keliamas klausimas, ar tai nesukels priešpriešos su drausme klasėje. Tačiau, pasak Joan Parr, būtent kūrybiškumas yra puikus būdas jaunimą paskatinti socialiai, emociškai, intelektualiai ir fiziškai dalyvauti pamokoje, užtikrinti drausmingumą ir moksleivių susidomėjimą vykdomomis užduotimis – visa tai, ko reikia efektyviam mokymui.

Švietimas visose šalyse yra sudėtingas, vengia rizikos – čia daug pastatyta ant kortos. Todėl perėjimas nuo tradicinių prie kitokių metodų yra labai sunkus. Pavyzdžiui, sulaukęs 16 metų, vidutinis britas jau būna atlikęs 75 proc. viso rašymo, kiek jis rašys per visą gyvenimą. Kas dar po mokyklos rašo ką nors tušinuku? Rašymas kompiuteriu ir kiti šiuolaikiški būdai turi būti ir mokyklose – atspindėti, kaip komunikuoja žmonės šiandien. Nors aš asmeniškai tikiuosi, kad pieštukai išliks visuomet“, – mintimis dalyjosi J. Parr.

Ar žinojai? Įdomiausi faktai apie filmą „motina!“

$
0
0

Kiekvieno savo filmo pasirodymu audrą visuomenėje sukeliantis režisierius Darrenas Aronofsky, regis, būtent to ir siekia. „Mėgstu mesti granatą į pop kultūrą ir žiūrėti kas iš to bus“, – viename interviu savo elgseną pakomentavo vyras, užkariavęs gražuolės Jennifer Lawrence širdį. Spalio 27-ąją Lietuvoje pradedamas rodyti dar vienas režisieriaus filmas, kurio išsijuosę laukia visi jo talento gerbėjai. Kaip visuomet, vyras nevengia šokiruoti, stebinti ir priimti nepopuliarių sprendimų, apie kuriuos ir pasakojame.

1. Filmo scenarijų režisierius Darrenas Aronofsky parašė vos per penkias dienas. „Mane tiesiog pagavo įkvėpimas“, – tikina jis. Iki šiol vyras idėjas filmams brandindavo po kelerius metus, pavyzdžiui „Juodąją gulbę“ režisierius kūrė dešimtmetį.

2. Reklaminėje kampanijoje D. Aronofsky laužė standartus – jis siekė, kad juostos pavadinimas prasidėtų mažąja raide ir baigtųsi šauktuku bei atsisakė žiniasklaidai pasakoti apie filmą. Šį pažadą vyras sulaužė tik po to, kai filmas pasirodė didžiuosiuose ekranuose.

3. Venecijos kino festivalyje „motina!“ pelnė ypač dviprasmiškus vertinimus – po pirmosios peržiūros vieni žiūrovai įnirtingai švilpė, kuomet kiti net kelias minutes aktyviai plojo ir reiškė simpatijas.

4. Filmuojant šią juostą 27-erių aktorė Jennifer Lawrence ir 48-erių režisierius D. Aronofsky ėmė susitikinėti. Kalbama, jog pora jau ruošiasi vestuvėms.

thumbnail_004

5. Filme nėra garso takelio. Režisieriaus teigimu tai – J. Lawrence nuopelnas. „Ji tokia puiki ir taip natūraliai užpildo visą filmą, jog jai nebereikia jokio garso takelio“, – mylimąją liaupsina režisierius.

6. Filme vaidina du Oskarų laureatai – J. Lawrence ir Javier Bardem bei net trys šiam apdovanojimui nominuoti aktoriai: Ed Harris, Kristen Wiig ir Michelle Pfeiffer.

7. Aktorė M. Pfeiffer prisipažino, jog pirmąsyk perskaičiusi scenarijų ji jo paprasčiausiai nesuprato. Galiausiai vis vien sutiko vaidinti, kadangi jos herojė jai pasirodė esanti įdomi.

thumbnail_006

8. Viso filmo metu jokiomis formomis nėra minimas nei vieno personažo vardas.

9. Tai – pirmas Darren Aronofsky filmas, kuriame nepasirodo jo mėgstamas aktorius Mark Morgolis, vaidinęs visuose režisieriaus filmuose nuo jo debiuto didžiajame kine (“Pi”, 1998).

10. Nors filme vaidina sutuoktinių porą, realiame gyvenime tarp aktorių Jennifer Lawrence ir Javier Bardem egzistuoja net 21-erių metų skirtumas.

11. „motina!“ nufilmuota šiais laikais ypač ekskliuzyviniu laikomu formatu – 16mm juosta.

Anot spalio 27-ąją pasirodysiančio filmo „Motina!“ siužeto, jaunavedžiams (akt. Jennifer Lawrence ir Javier Bardem) įsikūrus dideliame užmiesčio name, įsimylėjėliai mėgaujasi laime ir imasi kurti svajonių būstą. Ramią kasdienybę sudrumsčia sykį ant namų slenksčio išdygę paslaptingi nepažįstamieji (akt. Ed Harris ir Michelle Pfeiffer), kurių pasirodymas ne tik sugriauna namuose tvyrojusią ramybę, tačiau ir tampa išbandymu jaunavedžių santykiams. Ar įsimylėjėliams pavyks išgelbėti idiliška atrodžiusią santuoką? O galbūt visa tai tebuvo iliuzija?..

Jonas Ruškus: Ne neįgalieji, bet požiūris į juos yra primityvus

$
0
0

Viešojoje erdvėje dažnai diskutuojame apie įvairių stereotipų žalą. Tradiciniai lyčių vaidmenys stabdo ekonominį progresą, rasistinės nuostatos trukdo įvairių etninių grupių integracijai, siauras tapatybės suvokimas kenkia LGBT* bendruomenės lygiateisiškumui. Tačiau bene labiausiai nuo sustabarėjusio ir diskriminacinio požiūrio kenčia proto negalią turintys žmonės, kurių nuomonės, formuojant valstybės politiką, apskritai niekas nesusimąsto paklausti.

Festivalio „Nepatogus kinas“ metu po filmų sales keliaujanti juosta „Suaugėliai“ (rež. Maite Alberdi), atskleidžia, į kokią neviltį kartais įstumia globėjiškas ir visažinis padėti norinčiųjų tonas. Po šio filmo seanso Šiauliuose diskusiją vesiantis Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių komiteto narys, Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Jonas Ruškus įsitikinęs, kad tik proto negalią turintys žmonės gali nuspręsti, koks gyvenimas jiems labiausiai tinka, o valstybės uždavinys – sudaryti jiems sąlygas lygiateisiškai veikti visuomenėje drauge su visais.

Kokie yra didžiausi žmonių su proto negalią integracijos trukdžiai Lietuvoje?

Stereotipai arba giliai individualiose ir visuomeninėje sąmonėję įsišakniję įsitikinimai, kad proto negalią turintys asmenys daug ko negali, nemoka ir nenori. Iš to kyla nuostata, kad tokie žmonės turi būti atskirti nuo visų, uždaryti įstaigose. Tapo norma, kad jie gyvena, mokosi, dirba (jei dirba) specialiose mokyklose, pensionatuose, globos institucijose, neįgaliesiems skirtose dirbtuvėse, o neretai – pakankamai uždarame savo šeimos (tėvų) pasaulyje. Blogiausia, jog ir toliau netikima, kad proto negalią turintys žmonės gali mokytis ir daug ko išmokti, jie pajėgūs sėkmingai dirbti, kurti santykius, vyrai ir moterys gali mylėti, pykti, džiaugtis – lygiai taip, kaip ir visi mes. Tačiau jiems būtina padėti, gal net labiau, nei kitiems žmonėms, nes neigiami stereotipai, nuvertinimas tikrai apsunkina jų gyvenimą. Normali turi būti ne atskirtis, bet proto negalią turinčiųjų įtraukimas į visuomenę.

Žmonių su negalia teisių aktyvistai jau seniai kartoja: investuokime ne į pastatus, bet į kokybiškas socialines paslaugas. Tačiau, atrodo, jų balsas iki sprendimų vykdytojų nenueina.

Investicijos į pastatus, kurios dažnai būna labai įspūdingos, reiškia, kad tokius sprendimus priimantys asmenys ir institucijos vėl patvirtina ir toliau tvirtina savo neigiamus stereotipus proto negalią turinčių žmonių atžvilgiu. Taip legitimiai pareiškiama, jog socialinė atskirtis yra siekiamybė ir gėris. Tokie diskriminaciniai sprendimai parodo priėmėjų neišmanymą, nes resursai nukreipiami į institucijų stiprinimą, o ne žmogaus teisių įgyvendinimą. Tai prieštarauja tarptautiniams valstybės įsipareigojimams. Beje, pastebėjau, kad dažnas argumentas prieš socialinę įtrauktį – įsivaizduojamai nepakeliami kaštai šalies biudžetui. Tačiau žinome, kad segreguotos paslaugos kainuoja daug daugiau. Štai specialiojo ugdymo, t.y. atskirtos nuo bendrojo lavinimo paslaugos, krepšelis jau dabar gali būti keturis kartus didesnis nei bendrojo ugdymo mokinio krepšelis.

Globos institucijų egzistavimas motyvuojamas neįgaliųjų apsauga ir interesais, nors tai labiau primena siekį ne apsaugoti, bet apsisaugoti. Kodėl visuomenė taip bijo laisvų ir savarankiškų žmonių su proto negalia?

Jie bijo kitoniškumo ir įvairovės. Stereotipai būtent ir rodo ikisąmoninį norą viską supaprastinti, suklasifikuoti, paaiškinti, nors ir neteisingai ir pažeidžiant kitų žmonių interesus bei jų teisę būti visuomenės dalimi. Kiekvienas turi pats spręsti, kur, kaip ir su kuo jis nori gyventi, mokytis, dirbti. Ši nuostata numato kelis svarbius dalykus: asmens savarankiškumą, lygiateisį buvimą bendruomenėje ir pagalbą tai įgyvendinant. Lietuviai tuo tiesiog netiki. Bijo, nes negalią turinčių žmonių elgesys gali būti netipinis, nestandartinis. Tikra socialinė įtrauktis bus įgyvendinta tik tuomet, kai visuomenė, tai yra, asmenys, institucijos ir politikai atpažins savitą neįgaliųjų indėlį į visuomenės kūrimą, sugebės peržengti susikurtų stereotipų ribas ir priimti žmonių įvairovę.

Rugsėjo pabaigoje Lietuvos atstovai dalyvavo Europos savarankiško gyvenimo tinklo organizuotose žmonių su negalia eitynėse Briuselyje. Kodėl reikalingi tokie renginiai?

Tokie renginiai yra neįgaliųjų atskirties ir desperacijos pasekmė. Net paskelbus ir ratifikavus JT neįgaliųjų teisių konvenciją, sutarus dėl tikslų ir priemonių šių teisių įgyvendinimui, progresas nevyksta. Ir toliau sėkmingai tebeveikia diskriminacinės, žmogaus teisių normas pažeidžiančios praktikos, institucijos, įstatymai.

Konvencija pažadino negalią turinčių asmenų suvokimą apie savo teises ir valstybių įsipareigojimus. Faktas, kad po jos paskelbimo ir ratifikavimo daugelyje šalių, įskaitant ir Lietuvą, nematoma pažanga, kelia nusivylimą ir net pyktį: kiek galima mus diskriminuoti, laikyti netinkamais, neprileisti prie viešųjų gėrybių, tokių kaip bendrasis lavinimas, darbas ir gyvenimas bendruomenėje? Taigi negalią turintiesiems neretai belieka tik protesto akcijos.

Dar Ban Ki-moonas, buvęs JT generalinis sekretorius, sakė, kad jei valdžia negirdės žmonių, tuomet pamatys juos protestuojančius aikštėse ir gatvėse. Tačiau yra geresnis kelias – į sprendimų priėmimą visapusiškai įtraukti pilietinę visuomenę, neįgaliųjų organizacijas.

Žmonės su proto negalia Lietuvoje įkaltinti ne tik sienų, bet apie juos sukuriamo įvaizdžio: jų veikla apribojama atviručių gamyba ir vytelių pynimu, jiems skirti renginiai ir užsiėmimai labiau primena lopšelį nei pilnamečių pasibuvimą. Kodėl proto negalią turintys asmenys vis dar nėra priimami kaip suaugę?

Kaip ir minėjau, žmones nuvertinantys stereotipai, elementarus neišmanymas sukuria užburtą ratą – sustabarėjusios nuostatos lemia neįgaliųjų galimybių atsiskleisti ribojimą. Neįgaliesiems pasiūlydamas primityvius darbus, institucijų personalas ir kiti pademonstruoja primityvų savo supratimą. Ypač piktina globėjiškas, gailesčiu grįstas požiūris, kai bandoma daryti kažką tiesiog imituojant darbą – taip sudaroma darbinio užimtumo regimybė, kuri niekur neveda. Ne kartą teko matyti beprasmį užimtumą, nekuriantį jokios pridėtinės vertės. Bet koks darbas turi prisidėti prie asmens orumo, visaverčio socialinio dalyvavimo. Kaip teigė filosofas Avishai Margalitas, padoria visuomene gali vadintis tik tokia visuomenė, kurioje galią turinčios institucijos nežemina žmogaus ir kur žmonės nežemina vieni kitų.

Yra puikių pavyzdžių, kuomet suteikus tinkamą pagalbą ir sąlygas, pagarbiai žvelgiant į asmenį su negalia, jis pademonstruoja pačius geriausius savo gebėjimus. Tokia pridėtinė vertė gali būti labai įvairi – savitos meninės raiškos formos, geros nuotaikos kūrimas, kruopštus užduočių atlikimas. Antai, lankydamasis JAV užsukau papietauti į sriubos restoraną, kuriame maistą nešiojo iš dalies paralyžiuotas, intelekto negalią turintis vaikinas. Jo buvimas ir darbas visame restorane kūrė puikią nuoširdaus bendravimo nuotaiką.  Ne vienerius metus gyvenau ir dirbau su proto negalią turinčiais žmonėmis, žinau, kiek daug, sudarius reikiamas sąlygas, jie gali.

Diskutuojant apie žmones su proto negalia, kai kurios temos ir poreikiai, šiaip jau įprasti kalbant apie „sveikus“ asmenis, tiesiog eliminuojami. Pavyzdžiui, seksualumas, romantinė meilė, šeimos kūrimas, politinės pažiūros – vardyti galima ilgai. Kodėl pasirenkama šių dalykų nematyti?

Nematyti – lengvesnis kelias nei sudaryti tinkamas sąlygas. Nematyti yra ne kas kita, kaip vengimas pripažinti diskriminacinę praktiką, nesugebėjimą jos išspręsti. Nematyti – tai reiškia neigti žmogaus prigimtį. Kraštutinė, vis dar realiai veikianti, to forma yra neveiksnumas. Nors ir įsipareigota jo atsisakyti, jis vis dar veikia paminant esminį žmogaus teisių – lygybės prieš įstatymą – principą. Šimtams žmonių atimamas teisinis veiksnumas taip ne tik paneigiant moralinę teisę gyventi kaip žmogui, tačiau ir eliminuojant proto ir psichikos negalią turinčiuosius iš visuomenės. Būtina peržengti savo suvokimo ribas ir priimti kito asmens kitoniškumą ir tuo pačiu jį suvokti kaip asmenį – ne kaip nuskriaustąjį ar superherojų, bet tiesiog kaip žmogų.

Interviu parengtas remiant Europos Sąjungos „Rights, Equality and Citizenship Programme and Pilot Projects 2014“ programai. Už teksto turinį yra atsakingas žmogaus teisių portalas manoteises.lt, tekstas neatspindi Europos Komisijos nuomonės.
Manoteisės.lt

Vytautas: Kai dirbau picerijoj, anstoliai nuskaičiavo 40 – 60 procentų atlyginimo

$
0
0

Dabar ieškau darbo, gyvenu nakvynės namuose, įsikėliau prieš kelias savaites. Tiesiog gyvenama vieta tokia. Aš taip paprastai, čia pigu, nereikia daug mokėti. Daviau 20 eurų. Yra keturvietis kambarys, mes dviese dabar gyvenam. Yra televizorius, yra, kur valgyt pasidaryt, dušas. Normaliai, kambarys tvarkingas. Kaip bendrabutis panašiai.

Iki pilnametystės gyvenau su mama, ji visąlaik padėjo. Ir su tėvu esu gyvenęs, po to vėl su motina. Sulaukęs 18 metų, iškart išskridau į Angliją. Ten dirbau visą vasarą, po to išskridau į Rusiją, ten baigiau mokyklą, po to išėjau į kariuomenę, po to įstojau į universitetą, tada išlėkiau iš pirmo kurso. Norėjau perstoti kitais metais, bet įvyko mokslo reforma ir studijos tapo brangesnės. Paskui sužinojau, kad galima ir tokią pačią kainą mokėti, bet praėjo labai daug laiko, nespėjau perstoti. Teko išeit iš namų.

Per gyvenimą pakeičiau daug skirtingų gyvenamųjų vietų. Gyvenau skirtinguose  miesto rajonuose, buvo tekę ir ant lagaminų pagyvent. Priklauso nuo pajamų. Vieną vasarą ir visai be namų buvau. Tada faina, šilta, gali palapinėje miegoti. Ir nakvynės namuose gyvenau dvejus metus. Turiu įvairios darbo patirties. Kambarius, aplinką tvarkiau, statybose esu dirbęs. Žolę roviau, garažus ploviau, baldus pernešinėjau. Baigiau virėjo kursus, dirbau virėju daugiau nei pusę metų.

Turiu nemažai skolų, per 10 metų sukaupiau. Daugiausia jos susidarė dėl autobusų bilietų. Taip pat esu ėmęs ne kartą paskolą. Dabar turiu 6000 eurų skolą, bet noriu, kad man nurašytų 4500 eurų. Mat aš buvau benamis, neturėjau registruotos oficialiosios vietos, todėl turėjau teisę važiuoti nemokamai. Tai tikrai nenoriu ir nesiruošiu mokėt. Kai dirbau picerijoj, tai man atlyginimą sumokėjo,  o anstoliai nuskaičiavo 40 – 60 procentų. Tai reikėjo apgaudinėti.

Nueinu į biblioteką, prie interneto. Yra kelios labdaros, nueinu, maisto pasiimu. Grybų parenku. Mėgstu vakarėlius, mėgstu pasitūsint. Mėgstu pinigus. Kažko labai jaudinančio mano gyvenime dabar nevyksta, kartais kyla neadekvačios mintys, kurias sunku apgalvot. Vis tiek būna kas neigiamo, būna, žmogus pagalvoja. O, kad suvokčiau kokią realybę, kad man kažkas blogai dabar, tai nėra taip. Tiesiog reikia pinigų. Dar turiu atidirbt 5 mėnesius pagal sutartį.

Portalas manoteises.lt jungiasi prie kampanijos „Patys kalti?“ ir ragina Seimą keisti tesės aktus taip, kad žmonės, turintys įsiskolinimų, galėtų juos išmokėti. Kampaniją inicijavęs Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklas siūlo mažinti dalį, kuri nuskaitoma nuo darbo užmokesčio, taikyti minimalių vartojimo poreikių dydį bei įpareigoti skolininko skolas tvarkyti vieną antstolį. Taip būtų taupomos administravimo išlaidos, kurios įklampina žmones į dar didesnes skolas, skolininkams liktų lėšų pragyvenimui ir atsirastų galimybė dirbti legaliai, nebijant, kad didžiąją dalį uždarbio teks atiduoti antstoliams. Portale publikuojame žmonių, turinčių skolų ir gyvenančių nakvynės namuose portretus. Ciklą parengė švietimo politikos magistrantūros studentė Agnė Kurpytė ir fotografė Martyna Bakaitė.

Manoteisės.lt

Kultūros ministrė pasirašė memorandumą siekiant perimti ikiteisminių ginčų praktiką autorių teisių srityje

$
0
0

Kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson Ženevoje pasirašė Lietuvos ir Pasaulinės intelektinės nuosavybės organizacijos (PINO) Susitarimo memorandumą dėl alternatyvaus ginčų sprendimo.

Galimybė taikyti alternatyvų ginčų sprendimą autorių teisių srityje numatyta Lietuvos Respublikos autorių teisių ir gretutinių teisių įstatyme. Susitarimo memorandumu siekiama aktyvaus Pasaulinės intelektinės nuosavybės organizacijos bendradarbiavimo su Kultūros ministerija, skatinant alternatyvaus ginčų sprendimo procesą autorių teisių srityje.

„Kultūros ministerija, pasirašiusi Susitarimo memorandumą, galės pasinaudoti Pasaulinės intelektinės nuosavybės organizacijos sukaupta ikiteisminio ginčų sprendimo patirtimi ir gerąja praktika, kuri būtų perduodama per mokymo programas ir seminarus“, – kalbėjo kultūros ministrė susitikimo su Pasaulinės intelektinės nuosavybės organizacijos generaliniu direktoriumi Francis Gurry metu.

Pasaulinės intelektinės nuosavybės organizacija (PINO) siekia populiarinti ikiteisminio ginčų sprendimo paslaugas ir ypatingai autorių teisių įgyvendinimo srityje, kur šios paslaugos nėra aktyviai naudojamos, ir skatinti kitų Pasaulinės intelektinės nuosavybės organizacijos valstybių narių atsakingas institucijas pasinaudoti šia gerąja patirtimi.

Vizito metu kultūros ministrė taip pat susitiks su Jungtinių Tautų biuro Ženevoje, UNESCO biuro Ženevoje atstovais. Lankysis Europos branduolinių tyrimų organizacijoje CERN, kur susipažins su CERN menų programa bei jos apimtyje organizuojama Accelerate@CERN rezidencija, skatinančia dialogą tarp menininkų ir fundamentaliųjų mokslų tyrėjų. 2016 m. šioje programoje dalyvavo menininkas Julijonas Urbonas.

PINO – tarpvyriausybinė organizacija ir specializuota Jungtinių Tautų organizacijų sistemos agentūra, kurios buveinė yra Ženevoje, Šveicarijoje. PINO skatina intelektinės nuosavybės (IN) apsaugą visame pasaulyje bendradarbiaujant su valstybėmis ir prireikus – kitomis tarptautinėmis organizacijomis. PINO veiklos sritys – autorių teisė, prekių ženklų teisė ir registracija, patentų teisė ir registracija ir alternatyvus ginčų sprendimas (AGS) per jos Arbitražo ir tarpininkavimo centrą. PINO centras teikia tarptautines paslaugas sprendžiant su IN susijusius ginčus, visų pirma administruodamas bylas pagal PINO tarpininkavimo, arbitražo, spartesnės arbitražo procedūros ir ekspertų skyrimo taisykles ir ginčų dėl interneto domenų vardų sprendimo procedūras. Kaip nepriklausomas, nešališkas ir pelno nesiekiantis paslaugų teikėjas, PINO centras palaiko modernią ginčų valdymo infrastruktūrą. Ją sudaro tarptautinė IN tarpininkų, arbitrų ir ekspertų duomenų bazė, kuri nuolat plečiama atsižvelgiant į konkrečių bylų reikalavimus.


Vilniuje pasirodymą surengę Future Islands parodė, kaip turi atrodyti XXI a. roko žvaigždės

$
0
0

Ketvirtadienio vakare į Compensa susirinkę klausytojai neskubėjo burtis paklausyti apšildančiųjų Zack Mexico, bet vos atėjus laikui pasirodyti „Future Islands“ salė kaip mat prisipildė. JAV muzikantų vizitas Lietuvoje – pirmasis Europoje po dviejų metų pertraukos.

Šiaurės Karolinoje susikūrusi grupė pradėjo savo istoriją prieš kiek daugiau, nei 10 metų. Future Islands sudaro trys nariai – Gerrit Welmers (klavišiniai), William Cashion (bosinė, akustinė ir elektrinė gitara) bei Samuel Herring (vokalas) – pastovios mušamųjų sekcijos neturinti grupė paskutinius 3 metus samdo būgnininką Michael Lowry. Aktyviai gastroliuojantis trejetas per savo gyvavimo laikotarpį sugrojo daugiau, nei 1000 pasirodymų, tačiau Lietuvoje lankosi pirmą kartą.

Nuo savo egzistencijos pradžios grupė spėjo užsidirbti kultinį statusą Šiaurės Karolinoje, išleido kelis albumus nepriklausomose įrašų kompanijose, tačiau sprogimas įvyko 2014-aisiais, kai Future Islands pasirašė leidybinę sutartį su legendine alternatyvaus roko ir post-punk įrašų kompanija 4AD. Tais pačiais metais pasirodė puikiai sutiktas leidinys „Singles“. Albumas iškart šovė į topų viršūnes, sulaukė milžiniško fanų ir kritikų palaikymo, o pirmasis singlas „Seasons (Waiting on You)“ įtakingiausių muzikos leidinių buvo įvardintas geriausia metų daina.

Lakoniškai pasisveikinęs su publika grupės lyderis Sam Herring nebandė papirkti fanų tipiniais lietuviškais „labas“ bei „ačiū“ – to net neprireikė. Viskas, ką muzikantams reiškia jų muzika, pasirodė suskambėjus pirmiesiems garsams.

Synthpopo trejetas, nepaisant savo pasaulinės šlovės, net nesistengė surengti pompastiško šou su įspūdingomis vizualizacijomis ar fejerverkų šou – visi sprogimai vyko dėka paties Samuelio Herringo. Laike, kai grupės frontman’ai tampa užmarštimi ir kaip paskutinį gerą lyderį dažnai įvardijame Liamą Gallagherį iš Oasis, S. Herringas prikelia šį scenos meną su nepažabota charizma ir nevaržoma energija. Ekscentriški muzikanto šokių judesiai žmones vertė rėkti ir šokti taip, lyg tai būtų pirmieji Elvio pasirodymai šeštajame dešimtmetyje.

Po pirmos dainos prakaite pradėjęs skęsti S. Herringas tarė: „Mes esame Future Islands. Štai ką mes darome“ ir nieko nelaukęs vėl nėrė į devintu dešimtmečiu kvepiančias kompozicijas išskiriančias save nuo daugumos dėka išskirtinio vokalo, retkarčiais nukrypstančio net iki sunkiojo metalo stiliaus „growlinimo“.

Pusantros valandos nepriekaištingai groję muzikantai trumpam paliko sceną, tačiau padėkoję už plojimus sugrįžo trijų dainų bisui. Tai buvo koncertas, kokių nepasitaiko taip dažnai – nesijautė nei trupinėlio netikrumo. Tebūnie likęs Future Islands turas toks pats sėkmingas, kaip praėjusio vakaro koncertas.

DSC_7908

DSC_7927

DSC_7974

DSC_7986

DSC_7987

DSC_7999

DSC_8032

DSC_8035

DSC_8037

DSC_8050

DSC_8070

DSC_8071

DSC_8085

DSC_8097

DSC_8118

DSC_8123

DSC_8192

DSC_8221

© Gabrielės Jurevičiūtės nuotr.

„Alma littera“ nutraukia bendradarbiavimą su Rūta Vanagaite ir išima visas jos knygas iš prekybos

$
0
0

Reaguodama į Rūtos Vanagaitės pasisakymus „Alma littera“ nusprendė nutraukti bendradarbiavimą su R.Vanagaite ir nedelsiant išimti visas jos knygas iš prekybos. „Alma littera“ taip pat atsiriboja nuo bet kokių R.Vanagaitės pareiškimų.

„Rūtos Vanagaitės pasisakymai mums yra nepriimtini ir nesuderinami su „Alma litteros“ leidyklos vertybėmis, todėl nusprendėme nedelsiant nutraukti bendradarbiavimą su R.Vanagaite ir išimti visas „Alma littera“ išleistas jos knygas, įskaitant ir ką tik pasirodžiusią knygą „Višta strimelės galva“, – sako leidyklos „Alma littera“ vadovė Danguolė Viliūnienė.

Knygos jau pradedamos išimti iš visų knygynų, prekybos vietų bei elektroninių parduotuvių ir artimiausiu metu jų neliks visose prekybos vietose. Taip pat leidyklos teisininkai jau pradėjo teisines procedūras nutraukiant bendradarbiavimą su R.Vanagaite.

vanagaite-01 (1)

Rūta Vanagaitė milžiniško visumenės pasmerkimo sulaukė po skandalingų komentarų, kad Lietuvos partizanų vadas Adolfas Ramanauskas-Vanagas esą buvęs KGB agentas.

Taipogi prekybos tinklas „Maxima“ informavo nutraukiantis prekybą visomis šios autorės knygomis.

„Queen“ pristatė negirdėtos dainos versiją ir animacinį vaizdo klipą

$
0
0

Lapkričio 17 d. Kauno „Žalgirio“ arenoje vienintelį koncertą Baltijos šalyse surengsianti grupė „Queen“ nepaliauja stebinti gerbėjų. Klasikinis „Queen“ albumas „News Of The World“ buvo išleistas 1977 m. spalio 28 d. 40-mečio jubiliejaus proga grupė paviešino iki šiol negirdėtą dainos „All Dead, All Dead“ versiją, kuriai sukūrė naują animacinį vaizdo klipą.

Jubiliejinis „News Of The World“ leidinys, pasirodysiantis „Queen“ koncerto Lietuvoje dieną, melomanams įdomus dėl alternatyvių albumo dainų versijų. Vienas tokių kūrinių yra „All Dead, All Dead“. Originalioje dainos versijoje dainuoja grupės gitaristas Brian May, kuris yra ir kūrinio autorius. Alternatyvioje dainos versijoje pirmą kartą galima išgirsti, kaip šią dainą atliko pagrindinis „Queen“ vokalistas Freddie Mercury.

1983 m. leidiniui „Guitar Magazine“ duotame interviu Brian May atskleidė, kad „All Dead, All Dead“ yra apie vaikystėje patirtus jausmus, kuriuos teko išgyventi mirus jo augintinei katei. „Tai viena mėgiamiausių mano dainų, be to, man patinka kaip ji skamba. Kaskart girdėdamas ją nustembu, nes ji tikrai gali išspausti ašarą“, – sakė B.May.

Pristatydama naują „All Dead, All Dead“ versiją, grupė „Queen“ išleido specialų animacinį dainos video. Vaizdo klipas, kurį sukūrė kino kompanijos „Unanico Studios“ režisieriai Jason Jameson, Robert Milne ir prodiuseris Paul Laikin, pasakoja katės Pixie istoriją. Pranešama, kad klipo idėją įkvėpė 1976 m. išleistas Bruno Bozzeto animacinis filmas „Allegro Non Troppo“.

queen 2

Mums buvo didelė garbė dirbti su Brian ir sukurti naujai skambančios ir emociškai stiprios dainos vaizdo klipą. Katės personažą sukūrėme pagal Brian augintinės nuotraukas. Tikimės, kad mūsų video būtų patikęs ir Freddie Mercury, kuris buvo didelis kačių mylėtojas“, – sako prodiuseris P.Laikin.

News Of The World“ buvo išleistas 1977 m. ir yra vienas geriausiai parduodamų „Queen“ albumų. Kritikų manymu, didžiulę sėkmę įrašui lėmė tai, kad jame yra dvi bene geriausios grupės dainos – Brian May kūrinys „We Will Rock You“ ir nemirtingas Freddie Mercury himnas „We Are The Champions“. Specialiai jubiliejui skirtas albumo „News Of The World“ leidimas pasirodys „Queen“ koncerto Lietuvoje dieną – lapkričio 17-ają.

Queen“ naujai suskambusios dainos „All Dead, All Dead“ vaizdo klipas:

Bilietus į „Žalgirio“ arenoje Kaune vyksiantį „Queen“ koncertą galima įsigyti visose „Bilietai.lt“ kasose ir internetu: www.bilietai.lt.

Vienintelį Baltijos šalyse vyksiantį „Queen“ koncertą pristato didžiausias Baltijos šalių koncertų rengėjas „Live Nation Lietuva“, šiemet surengsiantis klasikinės muzikos chuliganų „Dagamba“, žymaus gitaristo Chris Rea,, populiaraus mūsų scenos atstovo „Daddy Was A Milkman“ ir Radistų 10-mečiui skirtą „Radistai Live Arena Show“.

KNYGOS IŠTRAUKA: Lucindos Riley romano „Šešėlio sesuo”

$
0
0

Turėsiu surasti savo balsą. Ir drąsos juo kalbėti.

Lucinda Riley (Liusinda Raili) – visame pasaulyje populiari britų rašytoja, kurios knygų ciklas “Septynios seserys” – tai nuostabus pasakojimas apie įvaikintas seseris, užaugusias prie Ženevos ežero, išskirtinio likimo moteris-mįsles, siekiančias sužinoti tiesą apie savo praeitį.

“Šešėlio sesuo. Star istorija” pasakoja apie trečiąją iš seserų, pavadintų Plejadžių žvaigždžių vardais. Tai Star – tylioji sesuo, paslaptingiausia iš visų, už kurią visada dažniausiai kalbėdavo jos drąsi sesuo Kelė. Jos buvo tiesiog neperskiriamos. Tačiau po tėvo mirties Star, kaip ir kitos, gauna jo laišką su nuorodomis, kuriose slypi jos kilmės paslaptis. Laiške – antikvarinio knygyno Londone adresas, tampantis Star pokyčių pradžia: suradusi knygyną, ji ne tik ima vis giliau grimzti į savo tikrosios šeimos istoriją, bet ir vaduotis iš sesers Kelės šešėlio. Ir prieš Star akis ima vertis visiškai naujas pasaulis…
O prieš šimtą metų praktiška ir nepriklausoma, bet neturtinga dvarininko dukra Flora Maknikol iš Ežerų krašto prieš savo norą patenka į Londoną pas vieną žymiausių to meto aristokračių, Alisą Kepel. Atrodo, kad paslaptys supa tiek ponią Kepel, tiek pas ją besilankantį garsų svečią, tiek ir pačią Florą. Svetimų žaidimų įkaite tapusi mergina blaškosi tarp užgimstančios aistros ir pareigos, kol netikėtai apsilankęs svečias atneša atsakymus, kurių taip ieškojo Flora – ir jos gyvenimas vėl pasikeičia neatpažįstamai…

Star ir Flora – susijusios. Bandymas suprasti savo kilmę nuves trečiąją seserį į į Ežerų kraštą, panardins į karališkosios šeimos praeitį ir padės atrasti taip ilgai jos laukusią meilę.

14

Greitai ėjo likusios dienos vaikystės namuose, ir Florai dar sunkiau prislėgė širdį matant, kaip pakuojami daiktai. Jai buvo duotas didelis lagaminas susidėti asmeniniams ir branginamiems daiktams, kurie su tėvais keliaus į Škotiją. Dėdama šilku aptrauktus dienoraščius – išsamų savo gyvenimo Estveite aprašymą, pakuodama juos į vyniojamąjį popierių, ji neištvėrė neatsivertusi ir nepaskaičiusi kelių vietelių, apgailestaudama, kad visko netenka.

Tėvai buvo taip užsiėmę, kad retai išgirsdavo iš jų malonesnį žodį. Nors augdama priprato prie tokios jų elgsenos, vis stiprėjo atskirties jausmas ir ji pagalvodavo, kad bus net lengviau, kai ateis diena vykti į Londoną.

Be viso to, Flora negavo nė žodelio iš Arčio ir nusprendė, kad, nors jis prašė pasitikėti, bus geriausia, jei prisiminimus apie drauge praleistą laiką ji paliks kartu su visais supakuotais daiktais iš praeities. Žinant apie akivaizdžius Aurelijos jausmus jam, išreikštus laiškuose, rašytuose Florai iš Hai Vildo, tai buvo vienintelė protinga išeitis. Tik nepasakysi, kad tas apsisprendimas būtų labai padėjęs. Beveik kiekvieną akimirką ji vis dar galvojo apie Arčį.

Skaudžiausia buvo atsisveikinti su numylėtiniais, kai atvežusi juos įtaisė panelės Poter pašiūrėje ir paaiškino poniai Kanon, ko jiems reikia. Išsiskirti su jais buvo šiek tiek lengviau, kai pamatė, kaip džiaugiasi Ralfas ir Betsė, vyresnieji ponios Kanon vaikai, bematant apsiėmę globoti miegapeles Meizę ir Etelę, – jie pažadėjo rūpintis jomis taip, kaip rūpinosi Flora.

O Panterą pasiims Sara į jaukų namelį, kuriame gyveno su motina Tolimajame Soryje, – mat Sara nepanoro kraustytis į Škotiją, „nes ten pilna visokių erkių“. Taigi Florai buvo šiek tiek ramiau, kad visi gyvūnėliai bus saugūs ir aprūpinti, nors ji pati gal ir nebus.

Išvykimo į Londoną rytą tokia sunkia širdimi kaip tas didelis akmuo Estveito ežero pakrantėje Flora nulipo žemyn paskutinį kartą pasitikti aušros Ežerų krašte.

Išėjus į laukus gamtovaizdis padovanojo jai paskutinį nuostabų prisiminimą. Rudeniškas dangus buvo nušviestas raudonais ir purpuriniais ruožais, o kai ji atsisėdo ant akmens, pažeme driekėsi tirštas rūkas. Gėrėdamasi kiekviena rytinio paukščių choro melodija ji giliai įkvėpė gaivaus tyro oro. Tyliai ištarė sudie ir užsimerkė – tartum spragtelėjo fotoaparatu, kad vaizdas neišdildomai liktų atmintyje kaip fotografijoje.

Grįžusi į miegamąjį Flora skubiai persirengė kelionei ir užsimetusi peleriną su gobtuvu pašaukė Panterą. Paprastai jis apsimiegojęs išlįsdavo iš po antklodės, tingiai pasirąžydavo, gintaro akimis rodydamas nepasitenkinimą, kad jam neduoda ramybės. Šįryt jis nepasirodė, ir nuodugniai apieškojusi miegamąjį Flora padarė išvadą, kad buvo palikusi atviras duris ir Pantera jai iš paskos nulipo žemyn.

Tilė ir ponia Hilbek jau darbavosi virtuvėje.

Jūsų motina paprašė įdėti kelionėn užkąsti. Iki Londono tolimas kelias, – tarė Tilė, segdama pintinės dangtelio dirželius.

Gal matėt Panterą? – paklausė jų Flora, dairydamasi po stalu. – Visur išieškojau ir negaliu jo rasti. Turiu atsisveikinti…

Jis tikrai nebus kur toli nuėjęs, panele Flora, bet jūsų motina jau laukia prie durų. Aš jo paieškosiu, nesirūpinkite, – tarė Sara, pasirodžiusi iš podėlio.

Sudiev, panele Flora, linkiu sėkmės tame bedievių mieste. Gerai, kad man nereikia ten išvažiuoti, – šniurkštelėjo ponia Hilbek. – Iškepiau jums pyragėlių su razinomis – žinau, kaip juos mėgstat.

Ačiū, tik pažadėkit paieškoti Panteros ir parašykit man, ar jis gyvas ir sveikas.

Žinoma, brangioji. Dabar jau tik žiūrėkit savęs. Mes jūsų ilgėsimės, – pridūrė ponia Hilbek apsiašarojusi.

Ir aš. Sudie.

Flora paskutinį kartą apžvelgė virtuvę nevilties kupinu žvilgsniu ir nuėjo pas motiną.

Flora, jau turime važiuoti, kad nepavėluotume į traukinį. – Motina kaip karalienė didingai stovėjo hole, rankas šaltą rytą buvo įsikišusi į kailinę movą. Flora nuėjo prie durų, Sara iš paskos nešė užkandžių pintinėlę. – Atsisveikink su tėvu. Aš būsiu karietoje.

Flora nustebo, kad tėvas nulipęs į holą, jis rėmėsi lazda sunkiau nei paprastai.

Flora, mano brangioji.

Ką, tėti?

Aš… na, dalykas tas… aš labai gailiuosi, kad viskas taip pakrypo.

Tai ne tavo kaltė, kad neturim pinigų namui išlaikyti, tėti.

Ne, na… – Alisteras nuleido akis. – Aš ne apie tai norėjau pasakyti, bet vis tiek ačiū. Aišku, nuolat rašysi motinai, tai ir aš žinosiu, kaip tau sekasi. Linkiu tau laimės ateityje. Sudie, mano brangioji.

Ačiū, tėti. Sudie.

Flora nusigręžė eiti ir staiga pajuto iš sielos gelmių išsiveržusį liūdesį – tėvo atsisveikinimo žodžiai viskam padarė galą. Įsėdusi į karietą ji paskutinį kartą pažvelgė į Estveit Holą. Važiuojant pro vartus pagalvojo, ar dar kada pamatys šiuos namus. Ir savo tėvą.

Joms įsitaisius ilgai kelionei į Londoną pirmos klasės vagone, Flora sėdėjo tylomis, stebėjo, kaip greitai keičiasi gamtovaizdis, – jau ne kalnai ir slėniai, o neįprastos lygumos, – ir širdyje apraudojo visa tai, ko dabar neteko. O Rozos nuotaika bėgant mylioms ir traukiniui skiriant keleives vis toliau nuo namų, priešingai, ėmė giedrėti.

Gal reikėtų tau kiek papasakoti apie Kepelų šeimą.

Gerai, mama.

Flora tik viena ausimi klausėsi Rozai pasakojant apie gražius namus Portmano aikštėje, aukštą šeimos padėtį visuomenėje ir dvi mergaites – penkiolikmetę Violetą ir devynerių Sonją.

Žinoma, Violeta tikra gražuolė, o Sonja… na, sakykime, ta vargšelė turi kitų savybių, atsveriančių prastą išvaizdą. Ji gana malonaus būdo, o štai Violeta – gyva bėda. Bet vėlgi, – Roza pažvelgė pro langą ir šyptelėjo, – vargu ar galima ją kaltinti, kai taip gyveno.

Kaip gyveno, mama?

Ak, – Roza pastebimai nusipurtė, – gal tai tik dėl to, kad pirmas vaikas visada lepinamas.

Dabar jau Flora nukreipė akis. Bet ne dėl to, kad būtų pastebėjusi kiek paraustant motinos skruostus. Abi juk žino, kad jų namuose taip nebuvo.

Pirmą valandą Roza pasakė esanti išalkusi, ir Flora klusniai atvožė užkandžių pintinėlę.

Traukinyje siūlomas maistas man atrodo visai nevalgomas, – pridūrė Roza, kai Flora padavė jai servetėlę ir lėkštelę.

Abi net riktelėjo, iš pintinėlės iššokus mažam juodam padarėliui, kuris skubiai apsidairęs palindo šeimininkei po sijonais.

Dieve brangus! Ką jis čia veikia? Flora, – pervėrė ją akimis Roza, – juk tu čia jo nepaslėpei?

Žinoma, ne, mama. Jis, – džiaugsmo ašaros pasirodė akyse, kai ji ištraukė Panterą iš po sijono ir priglaudė prie savęs, – pats pasislėpė.

Ką su juo darysime nuvažiavusios į Londoną, tikrai neišmanau. Kepelai juk nenorės savo namuose gyvūnų, žinant, su kuo jie bendrauja.

Mama, aš suprantu, kad Pantera gali atrodyti kliuvinys, bet, kiek žinau, dauguma vaikų myli kačiukus, tad galbūt ir Violeta su Sonja mylės.

Na, tai niekam tikusi pradžia, – atsiduso Roza. – Visai niekam tikusi.

Su Pantera, kietai miegančiu užkandžių pintinėlėje, – net atrodė, kad jis supranta, kaip turi elgtis, – motina ir duktė išlipo iš traukinio Justono stotyje.

Brangioji Alisa žadėjo atsiųsti mūsų pasitikti savo automobilį su vairuotoju. A, štai ir Fridas.

Flora nuskubėjo paskui motiną pilna žmonių aikšte prie neaukšto vyro tvarkingais ūsiukais, vilkinčio dailų tamsiai žalią švarką su blizgančiomis žalvarinėmis sagomis. Jis nusiėmė kepurę ir joms nusilenkė. Nuo kvapų, nepaliaujamo mašinų ūžimo ir žmonių minios gausmo Florai svaigo galva, ji jautėsi priblokšta. Net Pantera iš pintinėlės nepatenkintas baimingai sukniaukė.

Labas vakaras, ponia, panele, sveikos atvykusios į Londoną, – tarė Fridas ir pašaukė nešiką pasirūpinti lagaminais. – Kelionė, tikiuosi, buvo patogi? – mandagiai paklausė Florai su motina einant iš stoties, o nešikas su bagažo vežimėliu kasėsi iš paskos.

Jų laukė prašmatnus automobilis, jo šonai žvilgėjo vėlyvos popietės saulėje. Jos įsėdo ir patogiai įsitaisė ant minkštų odinių sėdynių, o Fridas įjungė variklį, šis negarsiai sudūzgė, ir jie pajudėjo plačiomis Londono gatvėmis.

Flora žvelgė į madingai atrodančius vyrus ir moteris, einančius Marilebono keliu, ir įspūdingus pastatus, regis, nepaliaujamai kylančius į dangų. Iš pintinėlės nuolat sklido gailus miauksėjimas, bet Flora nedrįso atvožti jos ir paguosti Panteros, kai motina sėdi šalia.

Automobilis apvažiavo aplink puikų parką, supamą aukštų plytinių namų, ir sustojo priešais vieną iš jų. Tuoj pat atsidarė durys ir priėjo liokajus joms padėti išlipti. Viduje liokajus pasisiūlė paimti iš Floros užkandžių pintinėlę.

Ne, ačiū, pone, aš čia turiu… dovanų namiškiams, – skubiai pamelavo Flora.

Buvo paimtos jų pelerinos ir skrybėlaitės, o jos pačios palydėtos siaurais laiptais į svetainę, iš pirmo žvilgsnio atrodančią veikiau kaip oranžerija, o ne kambarys, nes buvo pilna maloniai kvepiančių orchidėjų, lelijų ir didžiulių Malmezono rožių krištolinėse vazose.

Tarp nėriniais apvilktų pagalvėlių ant sofos sėdėjo turbūt pati gražiausia – bent puikiausiai apsirengusi tai tikrai – moteris, tokios Flora dar nebuvo mačiusi. Jos vešlūs kaštoniniai garbanoti plaukai žvilgėjo įmantriai sukelti, perlų vėriniai ant kaklo pabrėžė baltutėlę odą, o gili iškirptė atskleidė pilnos krūtinės iškilumus. Jos akys buvo ryškiai žydros, ir Florą net sukaustė, kai moteris atsistojusi per prabangų kambarį priėjo su jomis pasisveikinti.

Mano brangioji Roza, – tarė moteris, apkabindama Floros motiną. – Ar kelionė nuvargino? Tikiuosi, ne.

Ne, Alisa, buvo visai patogu, bet mudvi su Flora džiaugiamės pagaliau atvažiavusios.

Žinoma. – Įdėmus Alisos Kepel žvilgsnis tada sustojo ties Flora. – Tai čia mūsų mieloji Flora. Sveika atvykusi į mano namus, brangioji. Tikiuosi, kad būsi čia labai laiminga. Dukterys nekantrauja su tavimi susipažinti. Auklė man sakė, kad mažoji, Sonja, visą dieną tau piešė piešinėlius. Jos labai nepatenkintos, kad išmaudytos eis tiesiai gulti, tad pažadėjau rytoj rytą visų pirma supažindinti su tavimi.

Iš užkandžių pintinėlės pasigirdo gailus kniaukimas ir iš po dangtelio išlindo juoda letenėlė.

Ir ką gi čia turi? – paklausė ponia Kepel, kai visos akys sužiuro į pintinėlę.

Čia… kačiukas, – atsakė Flora, žvelgdama į pasibaisėjusios motinos veidą. – Ponia Kepel, atleiskite, aš nenorėjau jo atsivežti, bet jis čia pasislėpė ir atvažiavo.

Iš tiesų? Tai turbūt labai sumanus, – nusijuokė ponia. – Pasižiūrėkime į tą keleivį be bilieto. Mergaitėms jis, be abejo, labai patiks.

Rozai lemenant atsiprašymus, Flora pasilenkė ir atsegė pintinės dangčio dirželius. Ponia Kepel taip pat pasilenkė ir, kai Pantera pasirodė, nieko nepaisydama čiupo jį tvirta įgudusia ranka.

Koks tu gražuolis, mažiuk, ir, neabejoju, labai išdykęs. Kai augau Dantrete, turėjau panašų. Jis tikrai bus labai mielai sutiktas vaikų kambaryje.

Kai ponia Kepel atidavė besirangantį Panterą jo šeimininkei, Flora vos nepuolė ant kelių ir neišbučiavo tai moteriai kojų.

Na, vakarienė aštuntą, aš pakviečiau kelis senus tavo draugus, brangioji Roza. Mūsų namų šeimininkė ponia Dreiper palydės jus į kambarius persirengti. Flora, tau skyriau kambarį greta tavo motinos. Tikiuosi, jis tau patiks. – Ponia Kepel suėmė Florą už rankų ir tvirtai suspaudusi palaikė. – Sveika atvykusi.

Kai jas vedė dar aukštu aukščiau, Flora svarstė, ar malonus ponios Kepel sutikimas tikrai nuoširdus, ar tik apsimestinis. Nes, jei nuoširdus, tai dar nė vienas nepažįstamas žmogus nebuvo jos taip šiltai sutikęs. Rozai beužsidarant savo kambaryje Flora staiga susigriebusi patraukė ją į šalį.

Mama, aš neturiu nieko tinkama persirengti vakarienei, – sušnibždėjo ji, joms už nugaros laukė namų šeimininkė ir viršutinio aukšto kambarinė.

Iš tiesų, – tarė Roza. – Atleisk man, Flora, turėjau pagalvoti apie tokį dalyką, bet nežinojau, kad ponia Kepel ketina tave pristatyti svečiams iš aukštuomenės. Pasakysiu jai, kad tu pavargai kelionėje, ir paprašysiu kurią nors tarnaitę nunešti tau vakarienę į kambarį. Paliksiu tau suknelę, kurią atsivežiau, nebeimsiu jos, kai rytoj važiuosiu namo. Ją reikės pataisyti, bet tarp namų tarnaičių tikrai bus siuvėja. Ponia Kepel turi daugybę drabužių, kaip gali įsivaizduoti.

Ačiū, mama.

Namų šeimininkė nusivedė Florą toliau ilgu koridoriumi ir stumtelėjo duris į didelį, puošniai apstatytą miegamąjį aukštomis lubomis, ant komodos buvo pamerkta vazelėje gėlių, o virš prausyklės pakabinta minkštų rankšluosčių.

Ko tik prireiks, panele, skambinkite varpeliu Pegei, – pasakė namų šeimininkė rodydama į tarnaitę už savęs, o ši tūptelėjo. – Ji taip pat nuneš jūsų katę žemyn į rūsį padaryti… reikalų.

Ačiū, – tarė Flora, jau besakanti, kad ji mielai nuneš Panterą pati, bet tarnaitės jau išėjo iš kambario.

Ji priėjo prie lango ir pamatė, kad jau sutemę, aikštė apačioje apšviesta dujinių žibintų. Prie kitų namų privažiuodavo karietos, išlipdavo jų keleiviai su žvilgančiais juodais cilindrais ar plačiakraštėmis, plunksnomis papuoštomis skrybėlėmis.

Nusigręžusi nuo lango, Flora pamatė, kad Pantera jau įsitaisęs kaip namie, prausiasi tupėdamas didelės žalvarinės lovos viduryje. Ir ji atsigulė šalia jo, įsispoksojo į sveikutėles lubas, be jokio įtrūkio ar drėgnos dėmės.

Dievuli, jie tikrai turi būti turtingi, jeigu net namų tarnaitė gyvena tokiame kambaryje kaip šis, – sumurmėjo Flora, akys savaime užsimerkė ir ji užsnūdo.

Vėliau ji krūptelėjo, pasigirdus beldimui į duris, ir atsisėdo pasimetusi, nesusigaudydama, kur esanti.

Sveika, mano brangioji. Ar tave pažadinau? – tarė įėjusi Roza.

Ji vilkėjo žalią smaragdų spalvos suknią ir buvo užsidėjusi paveldėtą iš šeimos diademą, paprastai gulinčią seife Estveit Hole, nes pasitaikydavo mažai progų ja pasipuošti. Šį vakarą Roza atrodė spindinti, kaip ir deimantai jai ant galvos.

Turbūt pavargau kelionėje, mama. Tikiuosi, ponia Kepel neįsižeis, jei nelipsiu žemyn vakarieniauti.

Ji puikiai viską supranta. O aš tau šį tą atnešiau. Pamaniau, tau gali praversti, – tarė Roza, duodama dukteriai papuošalų dėžutę.

Flora aiktelėjo, kai atidariusi dėžutę išvydo motinos perlų karolius ir auskarus, gulinčius aksomo patale. Roza paėmė karolius ir užsegė Florai ant kaklo. Abi pasigėrėjo Floros atspindžiu veidrodyje.

Juos man padovanojo mama, kai pirmą kartą pasirodžiau aukštuomenėje Londone, – ramiai tarė Roza. – Taip ilgai juos branginau, bet jau metas turėti juos tau, – ji švelniai uždėjo ranką dukteriai ant peties.

Ačiū, mama.

Flora buvo tikrai sujaudinta.

Viliuosi, kad čia jausiesi laisvai. Ponia Kepel, regis, tave jau pamėgo.

Taip ir bus. Ponia Kepel atrodo nepaprastai miela.

Taip. Na, dabar jau turiu eiti vakarienės. Ponia Kepel prašė pasakyti, kad susitiksite vaikų užsiėmimų kambaryje aukštu aukščiau lygiai aštuntą ryto, ji tave pristatys dukterims ir kitiems namiškiams. Atsisveikinsime vėliau. Rytoj išvažiuoju traukiniu į Šiaurės Škotijos kalnyną paruošti naujų namų prieš atvykstant tavo tėvui. – Roza pabučiavo Florą į viršugalvį. – Pegė tau atneš padėklą su vakariene. Gerai išsimiegok, Flora.

Išsimiegosiu, mama. Labanakt.

Taip pat skaitykite: KNYGOS IŠTRAUKA: Lucinda Riley „Audrų sesuo: Alės istorija”

Gintariniai instrumentai ir Amber Quartet muzikavimas jau žavi publiką

$
0
0

Vos prieš kelias dienas Kauno filharmonijoje rinkosi išskirtinius muzikinius koncertus medžiojantys klausytojai. Mat čia pirmą kartą klausytojams pasaulio muzikos šedevrus pristatė „Amber Quartet“ – unikalus kvartetas, grojantis styginiais isntrumentais, pagamintais iš tikro gintaro. Tai buvo pirmasis koncertas simbolizuojantis Europos Gintaro kelio muzikinio projekto pradžią. Įkaitinę Kauno publiką, muzikantai ruošiasi tolimesniems turo koncertams Vilniuje, Marijampolėje, Panevėžyje, Klaipėdoje ir Alytuje. O jau gruodžio mėnesį Amber Quartet laukia gastrolės tarptautiniuose festivaliuose.

Į „Amber Quartet“ susibūrė žinomi muzikos profesionalai, smuiko virtuozai Vytautas Mikeliūnas ir Tadas Dešukas, altininkas Tomas Petrikis bei violončelininkė Onutė Švabauskaitė. Pirmajame turo koncerte Kaune, muzikantai padovanojo klausytojams spalvingą ir emocingą koncertą, o publika atsilygino audringomis ovacijomis. Apie tai, su kokiais iššūkiais teko susidurti kūrybos procese, mūsų skaitytojams sutiko papasakoti gintarinių instrumentų kūrėjas, menininkas-juvelyras Šarūnas Davainis.

– Esame įpratę matyti styginius instrumentus iš medžio. Ar gintaras tinkama medžiaga instrumento kūrimui?

– Žinote, aš nesu išradėjęs, ne Leonardas da Vinčis, kuris ne tik tapę, bet ir buvo išradėjęs. Gal gintaras tiesiog yra labai susijęs su mano, kaip tautodailininko gyvenimu. Neseniai suskaičiavau, kad jau 55 metai, kaip dirbu su gintaru. Jis mane lydi nuo pat jaunystės. Matyt, dėl šio tvirto ryšio, kitoks pasirinkimas ir negalėjo gimti.

Be to, juk gintaras yra neatsiejamas nuo Lietuvos kultūros ir istorijos. O pastaraisiais metais jo populiarumas atgimsta įvairiose pasaulio šalyse.

1121

Organizatorių archyvo nuotr.

– Instrumentų kūrimas – tai dalis Jūsų kūrybinio polėkio. Kūrybos kelyje, buvo ir daugiau išskirtinių, įsimintinų kūrinių?

Turbūt labiau save priskirčiau prie juvelyrų, tad verta paminėti, jog man vienam iš pirmųjų pavyko išsikovoti vietą užsienio parodose. Galbūt buvome pirmieji, nuvykę į Italiją ir ten parodose dalyvavome prieš 20 metų. Žinoma, teko būti ir Ispanijoje, Japonijoje, Kinijoje bei daugelyje kitų šalių. Tačiau visuomet knietėjo sukurti kažką tokio, ko dar nėra.

O štai gintarą, man atrodo, esame nepelnytai nuvertinę. Jis gali turėti apie 100 įvairiausių atspalvių, o jo panaudojimas taip pat turi platų spektrą ir netgi gali būti naudojamas medicinoje.

– Kaip šiame projekte pavyko surasti muzikantus, kurie priėmė garbę groti šiais meno šedevrais?

Keletas kolegų rekomendavo kreiptis į žinomą smuikininką ir kūrėją Vytautą Mikeliūną, kuris mėgsta improvizacijas ir naujai žiūri į pasaulines meno tendencijas. Jo dėka pavyko suburti nuostabų kvartetą. Žinoma, jog tokiems instrumentams, reikalingas ir atitinkamas repertuaras, kurį, tikimės, įvertins klausytojai.

111

Organizatorių archyvo nuotr.

Artėjantys koncertai žada muzikos gerbėjams ir gurmanams nepamirštamą kelionę po gintaro ir muzikos pasaulį, netikėtas improvizacijas, specialiai gintariniams instrumentams pritaikytas kūrinių aranžuotes ir nuotaikingų muzikos garsų paletę.

Koncertinėje programoje kaip ir dera išskirtiniam ansambliui, skambės iškirtinė muzika – A. Piazzolla, Sting, J. S. Bach, Pink Floyd, F. Sinatra, The Beatles, Ch. Corea, J. Zavinul, Led Zeppelin, D. Anger, D. Balakrishnan, Chicago ir kitų garsių pasaulio kompozitorių bei grupių kūriniai.

Prodiusavimo kompanija „ARTS Libera International“ kviečia tikruosius muzikos gurmanus nepraleisti išskirtinių „Amber Quartet“ koncertų ir pasinaudoti galimybę pirmą kartą Lietuvos scenose išgirsti skambant tikrą gintarą.

Lapkričio 8 d. 19 val. Vilniuje, Šv. Kotrynos bažnyčioje

Gruodžio 7 d. 18 val. Marijampolėje, kultūros centre

Gruodžio 8 d. 18 val. Panevėžyje, muzikiniame teatre

Gruodžio 14 d. 19 val. Klaipėdoje, kultūros fabrike

Gruodžio 21 d. 18 val. Alytuje, miesto teatre

Bilietus platina Tiketa: bit.ly/AmberQuartet

Menininkas raižo popkultūros ikonas ant moliūgų, kurie niekada nesuges [FOTO]

$
0
0

Helovynas jau netrukus ir netrukus viskas taps baisu! Tai laikas baisiems kostiumams, groteskiškam makiažui, ir tikriausiai smagiausiam užsiėmimui: moliūgų skaptavimui!

Alex Wer, taip pat žinomas kaip „The Pumpkin Geek“ yra neabejotinas moliūgų meno karalius. Jis pradėjo savo „oranžinę imperiją“ per 2009 – ųjų Helovyną, kai jo žmona paprašė ant moliūgo išskaptuoti jos kompanijos logotipą. Jis pasirinko dirbtinį moliūgą vietoj tikrojo tam, kad jo darbas išliktų amžiams. Wer greitai pradėjo gauti užsakymus iš kitų kompanijų ir netgi gaudavo komisinius už vaikų portretus.

Wero procesas – kuris apibūdinamas kaip 4 spalvų technika – apima skaptavimą įvairiuose sluoksniuose: vienas sluoksnis būna visiškai išpjautas, kitu du sluoksniai savo išskaptavimu varijuoja, ir paskutinysis, tamsiausioms spalvoms skirtas sluoksnis, yra nepaliestas. Apšviestas iš vidaus, dirbinys atskleidžia neįtikėtinai detalizuotą paveikslą. Neseniai Wer atskleidė 5 – ąjį skaptavimo sluoksnį, leidžiantį pasiekti dar daugiau detalumo. Kiekvienas nuostabus dizainas yra išskaptuotas rankomis ir užima apie 4-6 valandas, priklausomai nuo sudėtingumo.

the-pumpkin-geek-thumbnail-1

2013 – aisiais Wer laimėjo įnauguracinį apdovanojimą už geriausią meno kūrinį. Po šio pripažinimo, jo karjera įgijo pagreitį ir nuo tada jis tiekia moliūgus „Netflix“, „ESPN“ ir „Legend Entertainment“ kompanijoms. Šiandien nuostabūs Wero moliūgai yra garsūs visame pasaulyje, o jo klientūrą sudaro tokios žvaigždės kaip Gene Simmons, Busy Philipps, Jeri Ryan, Ming Na ir Joe Montegna.

Jeigu jums patiktų moliūginis jūsų mėgstamiausio filmo veikėjo, dainininko, ar netgi jūsų paties portretas, jūs galite tai užsisakyti „Pumpkin Geek“ interneto tinklapyje.

Yra superherojų moliūgų…

Disney“ princesių moliūgų…

… ir netgi Žvaigždžių karų tematikos moliųgų.

Taip pat skaitykite: Provokuojančiai juokinga fotosesija su moliūgais nepalieka vietos vaizduotei [FOTO]

Ekspertai pateikė galutines išvadas dėl A. Mickevičiaus gatvės medžių

$
0
0

A. Mickevičiau gatvės rekonstrukcijai artėjant prie pabaigos, čia augančių medžių būklę įvertinę ekspertai pakoregavo savo sprendimą ir pateikė galutinę išvadą. Ekspertai siūlo šalinti 59 blogos ir kritinės būklės medžius, keliančius pavojų aplinkiniams.

Pirmines išvadas prieš pora savaičių gavusi Kauno miesto savivaldybė buvo patekusi į aklavietę: tuomet ekspertai rekomendavo pašalinti 24 medžius, o dar kelias dešimtis – kardinaliai nugenėti, nors tai daryti draudžia įstatymai, o aplinkosaugininkai už tai numato baudas.

„Toks medžių genėjimas, kokį savo išvadose siūlė ekspertai, Lietuvoje yra draudžiamas. Savivaldybė tiesiog negali to daryti, nes tai yra neteisėta. Tokie veiksmai būtų tyčinė žala gamtai“, – tuomet akcentavo Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento Kauno agentūros vyresnysis specialistas Konstantinas Šumskas.

Dar kartą visus A. Mickevičiaus gatvėje augančius medžius patikrinę ekspertai suskaičiavo 59 blogos arba kritinės būklės želdinius, kuriuos siūloma šalinti.

„Nors esame tik želdynus vertinantys ekspertai, tačiau turėjome atsižvelgti ir į teisinius niuansus. Drauge su kolega dar kartą gyvai apžiūrėjome bei įvertinome kiekvieną iš medžių, kuriuos buvome rekomendavę drastiškai genėti ir galiausiai priėmėme savo galutinį sprendimą“, – sakė Lietuvos dendrologų draugijos pirmininkas Arvydas Rutkauskas, dirbęs kartu su A. Stulginskio universiteto Miškų ir ekologijos fakulteto lektoriumi, miškotyros mokslų daktaru Juliumi Bačkaičiu.

Iš viso A. Mickevičiaus gatvėje auga 130 medžių. Vietoj senų ir pavojingų medžių bus pasodintos 10-15 metų amžiaus, 5-7 metrų aukščio „Rancho“ veislės liepos. Šie medžiai jau pasodinti A. Smetonos alėjoje, Miško gatvėje ir Vytauto prospekte.


Lietuvoje mažėja nelaimingų paauglių

$
0
0

Per pastaruosius dešimt metų nelaimingų paauglių skaičius Lietuvoje reikšmingai sumažėjo: dabar jų dalis siekia 8 proc. tarp berniukų ir 15 proc. tarp mergaičių. Dažniau nelaimingi jaučiasi vyresnio amžiaus paaugliai.

Tokie duomenys paaiškėjo pasigilinus į Lietuvoje kas ketverius metus vykdomo HBSC (angl. Health Behaviour in School Children) tarptautinio tyrimo rezultatus. Šiame tyrime dalyvavo beveik 6 tūkst. paauglių (11, 13 ir15 metų) iš 24 Lietuvos savivaldybių.

Kaipgi gyvena Lietuvos paaugliai? HBSC tyrimo duomenys atskleidė, kad be tų, kurie jaučiasi nelaimingais, dar 10 proc. berniukų ir 17 proc. mergaičių nesijaučia patenkinti gyvenimu.

„Tačiau lyginant su ankstesnių tyrimų ir kitų šalių mokinių apklausos duomenimis, Lietuva jau nebėra tarp tų šalių, kuriose yra mažai laimingų jaunuolių“, – pastebėjo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Visuomenės sveikatos fakulteto Sveikatos tyrimų instituto dr. Kastytis Šmigelskas.

Pasak LSMU Sveikatos psichologijos katedros lektorės Ingridos Pilkionienės, tyrimas taip pat parodė, jog šeima išlieka ta vieta, o tėvai – tie asmenys, iš kurių su sunkumais susidūrę paaugliai pirmiausia tikisi atramos, pagalbos ir paguodos. Apie 60 proc. paaugliai, kai jiems būna labai sunku, kai jaučiasi liūdni ir prislėgti, dažniausiai kreipiasi pagalbos į savo mamas, trečdalis ieško tėčių ar draugų, kas penktas – brolių ar seserų pagalbos.

LSMU Visuomenės sveikatos fakulteto tyrėjams daugiausia nerimo kelia tie vaikai, kurie susidūrę su sunkumais niekur nesikreipia pagalbos. Pastebėta, jog vaikai, gyvenantys be tėvų ar tik su vienu iš jų, dvigubai dažniau nurodo esą nelaimingi. Pagrindinės priežastys, dėl kurių paaugliai jaučiasi nelaimingi – sunkumai bendraujant, nesutarimai su tėvais arba bendravimo su jais stygius.

Koks gi yra kokybiškas laikas su vaikais? Tyrimas parodė, kad labiausiai paaugliai su tėvais norėtų kalbėtis ir aptarti jiems svarbius dalykus, drauge valgyti, sportuoti, su visa šeima važiuoti į svečius, eiti pasivaikščioti ar visiems drauge žiūrėti televizorių. Paaiškėjo, kad paaugliai, kurie bent kartą per savaitę užsiima šiomis veiklomis kartu su tėvais, jaučiasi laimingesni, o jaunuolių, kurie šeimose to nepatiria, gerokai dažniau jaučiasi nelaimingi.

„Kartu praleidžiamas laikas suteikia galimybę vaikams mokytis iš tėvų, o tėvams – iš vaikų. Vakarienė susėdus drauge prie stalo – tai galimybė pabendrauti gyvai, aptarti dienos įvykius, pasidalinti planais. Taip pat patartina laiką leisti ne tik visai šeimai kartu, bet susiplanuoti laiką atskirai kiekvienam iš tėvų su vienu iš vaikų“, – pataria dr. K. Šmigelskas.

Pasak LSMU Sveikatos tyrimų instituto mokslininkų, vaikai užauga greitai, to laiko vėliau jau nesusigrąžinsime. Laiko ir bendravimo su vaikais reikia šiandien, reikia kasdien – tai paprasta, bet labai svarbi investicija į mūsų vaikų laimę.

Taip pat skaitykite: 10 finansų taisyklių vaikams, kurių gali išmokyti tėvai

Transseksualas išleido milijoną dolerių transformacijai į Barbę ir dabar ieško sau Keno [FOTO]

$
0
0

Nikki Exotika (35) iš Niu Džersio reguliariai gulasi po chirurgų skalpeliu jau beveik du dešimtmečius.

Transeksualas, kuris išleido apie milijoną JAV dolerių norėdamas iš „moksliuko“, iš kurio buvo tyčiojamasi, tapti Barbe, dabar ieško savo Keno.

Nikki Exotika iš Hobokeno Niu Džersyje praleido beveik du dešimtmečius keisdama kiekvieną savo kūno centimetrą tam, kad atrodytų kaip savo plastikinis idealas. Ji sako, jog žinojo, kad yra kitokia nuo tada, kai jai buvo dveji ir visuomet darydavosi makiažą ir lakuodavosi nagus. Būdama ketverių ji tapo apsėsta Barbės.

Mokykloje, kuomet jos vardas vis dar buvo Džeisonas Torresas, ji buvo užgauliojama dėl savo dėmesį traukiančio stiliaus ir dažnai pasitrumpindavo savo šortus, bei koridoriais vaikščiodavo apsirengusi aptemtais marškinėliais.

Ji sulaukdavo įvairių komentarų, nuo „viršelio mergina“ ir „simpatiškas vaikinas“ iki homofobiškų pravardžių, ir dėl savo išvaizdos buvo sumušta, tačiau Nikki tai niekada neatbaidė. Po apsilankymo transseksualų ir transvestitų baruose paauglystėje, ji atrado hormonus ir silikono injekcijas.

Kai Nikki buvo devyniolikos, jai buvo atlikta lyties keitimo operacija ir trys plastinės nosies operacijos, dvi krūtinės operacijos, būnant dvidešimties – Adomo obuolio mažinimo operacija. Nuo tada jai atlikta procedūrų už daugiau nei milijoną dolerių tam, kad ji galėtų tapti gyvąja Barbe.

Buvusi solo atlikėja, sukūrusi pirmąją Amerikos translyčių pop grupę „Secret Girls“ dabar ieško meilės ir nusprendė rasti partnerį kuris atrodo kaip lėlė Kenas. 

Nikki, trijų įvaikintų homoseksualių sūnų motina, teigė: „Man atlikta operacijų už daugiau nei milijoną dolerių, aš tik neseniai prisėdau to suskaičiuoti ir net negalėjau atsiminti visų man padarytų procedūrų.“

PAY-MILLION-DOLLAR-TRANS-BARBIE-DOLL (1)

Ji pridūrė: „Mano kūne – galonai silikono, aš daug išleidau keisdama viską nuo galvos iki kojų, krūtų ir viso kūno. Bet viskas atsipirko, kadangi žmonės spokso į mane kad ir kur keliaučiau ir sako, „Oho, pažiūrėk į jos kūną, ji atrodo kaip Barbė“ ir nuolat nori su manimi fotografuotis.“

Kai aš einu gatve, susirišusi plaukus į uodegą, pasidažiusi ryškiai rožiniu lūpdažiu, dėvėdama akinius nuo saulės, džinsus ir trumpus marškinėlius, merginos sako „O Dieve, tu atrodai kaip Barbė“ – ir taip aš žinau, kad siekiu savo svajonės.“

Kai aš žiūriu į nuotraukas kuomet buvau berniukas, visiškai savęs neatpažįstu, tai visiška transformacija, dabar niekas manyje nepastebėtų nei dalelės berniuko, kuriuo buvau.“

PAY-MILLION-DOLLAR-TRANS-BARBIE-DOLL (4)

Vienu metu, pasiekiau tašką, kuomet man jau nebereikėjo plastinių operacijų. Biologiškai aš atrodžiau kaip moteris, tačiau nebuvau laiminga atrodydama paprastai, todėl susikoncentravau į tai kaip tapti Barbe.“

Mano galvoje, Barbė atrodė visiškai nepanaši į žmogų, kurį mačiau veidrodyje, o ir kuo daugiau operacijų dariausi, tuo labiau artėjau prie savo svajonės, dariausi vis laimingesnė ir patenkinta savimi.“

Aš nenorėjau būti tiesiog graži, aš norėjau būti pribloškianti, išskirtinė – aš niekada nenorėjau būti tiesiog mergina iš kaimynystės, aš visada norėjau būti kiečiausia pana rajone.“

Dabar jaučiuosi taip, tarsi pasiekiau beveik tobulą tašką, nepaisant kai kurių smulkių trūkumų, aš laiminga taip atrodydama.“

Netrukus ketinu pirkti rožinį BMW kabrioletą tam, kad sustiprinčiau savo Barbės įvaizdį, po to ieškosiu patrauklaus vaikino, kuris atrodytų kaip Kenas.“

Santykių klausimais aš optimistiška, tikiuosi vieną dieną surasti savo Keną – ieškau aukšto, ypatingai patrauklaus raumeningo vyro, dievinu tatuiruotes ir gražius vaikinius, kurie atrodo kaip Kenas.“ 

Nikki užaugo idealizuodama Barbę ir popžvaigždes tokias kaip Madonna. Ji sakė: „Mane bardavo už tai, kad būdama ketverių žaisdavau su savo pusseserės lėlėmis, jau tada aš norėjau atrodyti kaip Barbė, tai visuomet buvo mano svajonė.“

PAY-MILLION-DOLLAR-TRANS-BARBIE-DOLL (3)

Po to sekė maži dalykai – aš visuomet sėsdavausi ant klozeto tualete, niekada nestovėdavau, net būnant tokio amžiaus atrodė, kad gimiau ne su tomis genitalijomis.“

Aš buvau sutrikusi ir gėdijausi, nežinojau, kas su manimi negerai, tada neturėjau jokio supratimo apie buvimą translyčiu, tai buvo paslaptis, kurią nuo visų slėpiau.“

Mokykloje Nikki kentėjo nuo žiaurių komentarų dėl savo ekscentriškos išvaizdos, bet namuose ji išversdavo savo mamos spintą, užtepdavo storą sluoksnį makiažo ir svajodavo tapti viena iš MTV žvaigzdžių. Ji teigė: „Maskuojamajį pieštuką pradėjau naudoti kai buvau pagrindinėje mokykloje, taip pat naudodavau pieštuką pasiryškinti antakiams. Į mokyklą ateidavau visa graži, mano pravardė buvo „viršelio mergina“.“

Iš manęs šaipėsi kiekvieną dieną, ir kai pasibaigdavo pamokos aš visuomet atrodydavau moteriškai, pasikeldavau savo šortus ir vilkėdavau aptemptus marškinėlius ir makiažą.“

Nesvarbu kiek kartų mane sumušdavo po pamokų ar persirengimo kambaryje, aš niekada nepasidaviau, visuomet buvau savimi ir gyvenau taip, kaip jaučiausi viduje.“

Paauglystėje Nikki atrado transeksualų barus, susitikdavo su transseksualiais asmenimis ir pradėjo vartoti nelegalius hormonus ir kūną keičiančias injekcijas tam, kad pasiektų savo svajonę. Nikki sakė: „Viskas ko aš norėjau – tai galimybė žiūrėti į veidrodį ir pabėgti nuo skausmo, kurį patyriau būdama vaikas, ir atrodyti kaip visiškai kitas žmogus.“

PAY-MILLION-DOLLAR-TRANS-BARBIE-DOLL (2)

Vienas dalykas yra tiesa, kuomet tau jau buvo atliekamos procedūros pakeisti išvaizdai, tai yra daug lengviau išverti nei žmonėms, kurie tokių procedūrų neturėjo.“

Tačiau tai manęs nepadaro geresnės už nieką iš jūsų, nes aš buvau tokia pati kaip ir visi, mano išvaizda tik apvalkalas – širdis yra tai, kas tave apibūdina.“

Nikki yra dalis „Plastics of Hollywood“ projekto, tai – pirmieji pasaulio „tikrų lėlių“ namai, kurie demonstruoja veikėjus, kurie, bendrai sudėjus, operacijoms išleido daugiau nei 4 milijonus dolerių tam, kad pakeistų savo išvaizdą.

Marcela Iglesias, „Plastics of Hollywood“ vadybininkė, sakė: „Kai pamačiau Nikki transformaciją, supratau, kad jai buvo atlikta daugiau operacijų nei tikriausiai bet kam kitam.“

Ji man atskleidė savo paskaičiavimus, kiek jai reikėjo pinigų apmokėti operacijoms, anestezijai, soliariumui, makiažui ir viskam kitam, kad ji taptų lėle Barbe ir tai buvo daugiau nei milijonas dolerių.“

Tada aš sužinojau apie tai, kad iš jos buvo tyčiojamasi mokykloje, apie visus negražius žodžius ir atakas, tai tikras stebuklas, kad ji gyva ir kad jai pavyko siekti savo svajonės.“

Daug mano pažįstamų žmonių, iš kurių buvo tyčiojamasi mokykloje, dabar geria antidepresantus, bet Nikki vietoj to pasirinko siekti savo svajonės ir tapti tuo, kuo ji norėjo.“

Jos istorija parodo, kad galima turėti laimingą pabaigą, būti tuo, kuo nori ir apeiti gyvenimo kliūtis, neleisti niekam tavęs žlugdyti.“

Kaip Nikki išleido milijoną dolerių siekdama savo išvaizdos

  • Kaktos/antakio kaulo „nugremžimo“ operacija su plaukų linijos perkėlimu ir endoskopinis antakių pakėlimas – 15 000 dolerių
  • Dvi plaukų transplantacijos paslėpti randams – 8 000 dolerių
  • Akių vokų operacija – 4 000 dolerių
  • Laikinas pakėlimas tam, kad akys labiau primintų katės akių formą – 4 000 dolerių
  • 6 nosies operacijos – 50 000 dolerių
  • 3 papildomos nosies operacijos, dvi iš jų tam, kad būtų pataisytos praeitų operacijų klaidos – 30 000 dolerių
  • Žandų implantai – 4 000 dolerių
  • Pagurklio šalinimas – 3 000 dolerių
  • 10 porų kabių – 25 000 dolerių
  • 10 porcelianinių dantų karūnėlių – 10 000 dolerių
  • 4 smakro implantų opercijos – 20 000 dolerių
  • Smakro formos taisymas – 15 000 dolerių
  • Žandikaulio/smakro kontūravimo operacija – 10 000 dolerių
  • Lūpų pakėlimas – 5 000 dolerių
  • Lūpų formos tobulinimas – 3 000 dolerių
  • Veido/kaklo odos pakėlimas – 15 000 dolerių
  • Ausų operacija – 6 000 dolerių
  • Adomo obuolio mažinimas – 4 000 dolerių
  • Balso stygų operacija ir terapija – 15 000 dolerių
  • 4 krūtinės opercijos – 40 000 dolerių
  • 4 pakartotinės krūtinės operacijos pataisyti klaidoms – 30 000 dolerių
  • 1 pakartotinė krūtinės operacija – nemokamai
  • 2 riebalų nusiurbimo operacijos liemeniui ir sėdmenims – 10 000 dolerių
  • Sėdmenų pakėlimas – 5 000 dolerių
  • Silikono injekcijos/kūno modifikacija 1996-2006 m. – 25 000 dolerių
  • Ne medicininio silikono šalinimas iš klubų ir sėdmenų – 20 000 dolerių
  • Lyties keitimo operacija – 20 000 dolerių
  • Blauzdų implantai – 8 000 dolerių
  • Naujos krūtys, randų šalinimas ir laikini implantai – 15 000 dolerių
  • Anestezija, kelionių ir viešbučių išlaidos per 15 metų – 250 000 dolerių
  • Botokso injekcijos, implantai, veido odos priežiūros procedūros – 150 000 dolerių
  • Plaukų priauginimas – 50 000 dolerių
  • Soliariumas – 30 000 dolerių
  • Makiažas ir blakstienos – 75 000 dolerių

Taip pat skaitykite: Prieš ir po: kardinalūs transseksualo išvaizdos ir gyvenimo pokyčiai [FOTO/VIDEO]

Rita: Anstoliai jau penktus metus išskaičiuoja pusę mano neįgalumo pašalpos

$
0
0

Niekada neturėjau savo namų. Gyvenau pas tėvus. Butas buvo užrašytas ant mano sesers. Kai tėvai mirė, sesuo pasakė išeiti. Taip ir neturėjau per gyvenimą savo kampo. Dabar gyvenu nakvynės namuose, turiu pirmos grupės invalidumą, inkstai visiškai nebeveikia. Esu dializuojama tris kartus per savaitę. Pavasarį dar koją susilaužiau. Turiu apie 10 metų darbo stažą. Kai Lietuva tapo laisva, turguj pradėjau stovėt. Stengiausi, kad bent už kokią kapeiką išeitų pavalgyti.

Mano mėnesinės pajamos – 85 eurai. Anstoliai jau penktus metus išskaičiuoja pusę neįgalumo pašalpos. Gerai, kad turiu draugą, jis man padeda.. Labai daug turiu anstolių. Šitiek skolų prisirinkau per autobusų kontrolę. Man čia labai „sekėsi“, kone kasdien pakliūdavau.  Kovo mėnesį  klausiau Sodroj, tai paskaičiavo, kad dar liko 8000 eurų mokėti. Tai su draugu pasijuokiam, kad  aš tikriausiai iki grabo lentos mokėsiu. Dabar jau pripratau, o pradžioje labai sunku buvo. Norėčiau, kad mažiau išskaičiuotų.

Dabar yra priimtas naujas įstatymas, teigiantis, kad visiem dializuojamiems žmonėms reikalingas prižiūrėjimas. Iki pensijos man dar toli, tai gaučiau dar 12 eurų. Ir stoviu eilėj būstui ir bendrabučiui, nežinau, ką aš greičiau gausiu.

Dažniausiai dienomis kryžiažodį sprendžiu arba mezgu. Ką daugiau ten veiksi. Kasdien  turiu gulėti tris su puse valandos, tai pradėjau knygas skaityti. Pati mažai vaikštau, į parduotuvę draugas nueina. Dabar noriu, kad koja greičiau sugytų,  daugiau nieko nenoriu. Dirbti norėčiau, bet niekur nepriims su pirma grupe invalidumo. Ir Darbo birža manęs jau nepriima, nes parašyta, jog esu nedarbinga.

Portalas manoteises.lt jungiasi prie kampanijos „Patys kalti?“ ir ragina Seimą keisti tesės aktus taip, kad žmonės, turintys įsiskolinimų, galėtų juos išmokėti. Kampaniją inicijavęs Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklas siūlo mažinti dalį, kuri nuskaitoma nuo darbo užmokesčio, taikyti minimalių vartojimo poreikių dydį bei įpareigoti skolininko skolas tvarkyti vieną antstolį. Taip būtų taupomos administravimo išlaidos, kurios įklampina žmones į dar didesnes skolas, skolininkams liktų lėšų pragyvenimui ir atsirastų galimybė dirbti legaliai, nebijant, kad didžiąją dalį uždarbio teks atiduoti antstoliams. Portale publikuojame žmonių, turinčių skolų ir gyvenančių nakvynės namuose portretus. Ciklą parengė švietimo politikos magistrantūros studentė Agnė Kurpytė ir fotografė Martyna Bakaitė.

Kas slypi už bitcoin sėkmės?

$
0
0

Praėjusių metų pradžioje kriptovaliuta bitcoin kainavo mažiau nei 500 JAV dolerių. Per mažiau nei du metus ji pabrango daugiau nei 10 kartų. Kai kurios kitos kriptovaliutos gali pasigirti dar įspūdingesniais rezultatais. Kas slypi už šių svaigių pokyčių – ar tai tik laikina mada ar technologinė revoliucija?

Kriptovaliuta yra decentralizuota skaitmeninė atsiskaitymo priemonė, kurios esamas ir būsimas kiekis rinkoje nustatomas pagal iš anksto visiems žinomas taisykles, o ne, pavyzdžiui, pagal kurio nors centrinio banko subjektyvų sprendimą. Bitcoin buvo pirmoji ir yra labiausiai žinoma kriptovaliuta, bet nebe vienintelė – šiandien jų jau yra beveik tūkstantis. Kai kurios iš jų yra oportunistinės ir ilguoju laikotarpiu greičiausiai bevertės, kitos – sėkmingai įsitvirtinančios ir atliekančios svarbią funkciją.

Atsiskaitymai bitcoinais vyksta be jokio tarpininko. Jie yra patvirtinami daugybės nepriklausomų tinklo dalyvių, naudojant jų kompiuterių skaičiavimo galią, ir įrašomi į paskirstytą duomenų bazę, vadinamą blokų grandine (angl. blockchain). Blokų grandinė yra vieša, skaidri ir įsilaužimams atspari decentralizuota sandorių saugojimo sistema. Todėl neretai tokia neatšaukiamo konsensuso sistema vadinama ne šiaip inovacija, bet revoliucija.

Visa tai turėtų užtikrinti didesnį vartotojų pasitikėjimą. Mintis, kad atsiskaitymo priemonė yra visiškai automatizuota, skaidri ir nepriklausoma nuo valdžios institucijų, yra labai patraukli idėja ir jaudina ne tik libertarus, norinčius matyti kuo mažesnį valdžios institucijų vaidmenį visuomenėje.

Vis tik kyla klausimas, ar šios technologijos inovatyvumas ir pritaikomumas gali paaiškinti tokius svaigius bitcoin ir kitų kriptovaliutų kainų šuolius. Įdomu tai, kad nuo praėjusių metų pradžios transakcijų skaičius bitcoin išaugo maždaug dvigubai, tačiau pačios kriptovaliutos kaina augo daugiau nei dešimt kartų. Tai reiškia, kad kainos kilimas nėra susijęs vien su didėjančiu naudojimu atsiskaitymams bei vertės perdavimui.

Bitcoin yra tik viena iš blockchain technologijos aplikacijų. Pirmoji, bet tikrai labai netobula. Jos transakcijų skaičius augo gana lėtai ir ateityje daug neaugs dėl griežtų technologinių apribojimų – vien bloko, kuriame išsaugojami sandoriai, dydis yra tik vienas megabaitas, o vienas blokas patvirtinamas tik kartą per maždaug 10 minučių.

Visa tai reiškia, kad šiuo metu bitcoin sandorių skaičius yra labai ribotas – tik 7 per vieną sekundę. Palyginimui, Visa per sekundę atlieka iki 4000 sandorių, o technologiškai gali dar dešimt kartų daugiau, Paypal – apie 150 sandorių per sekundę. Šiuos technologinius barjerus bandoma panaikinti, tačiau vieningo sprendimo nėra. Todėl valiuta jau porą kartų skilo, atsirado Bitcoin cash, Bitcoin gold, ir, tikėtina, skils dar ne kartą. Jos, kaip atsiskaitymo priemonės patrauklumą, mažina ir milžiniški jos kainos svyravimai (kol kas daugiausiai tik į vieną pusę).

Ne mažiau įdomus ir iš dalies paaiškinantis jos kainos augimą yra bitcoin sandorių patvirtinimas, dar vadinamas bitcoin kasimu. Tai yra labai brangus procesas, kuriam reikia ne tik labai daug kompiuterių skaičiavimo galios, bet ir elektros energijos. Vieno bitcoin sandorio patvirtinimas dabar sunaudoja apie 200 KWh elektros energijos – maždaug tiek, kiek vidutinė lietuvių šeima sunaudoja per mėnesį. Visi bitcoin sandoriai per metus sunaudoja apie 23 TWh – dvigubai daugiau nei visa Lietuva. Tad tai nėra nei pigus, nei tobulas blokų grandinės technologijos įdarbinimas, o daugelis kitų kriptovaliutų šiuo aspektu yra pažangesnės ir efektyvesnės.

Blokų grandinė transformuoja, kaip organizacijos ir žmonės gali perduoti vertę vieni kitiems. Tai, kad blokų grandinės technologija nėra tik laikina mada, o yra daug žadanti inovacija, rodo ir faktas, jog ją jau sėkmingai įdarbina tokios organizacijos, kaip Wal-Mart, IBM ar Mastercard.

Centriniai bankai taip pat nesėdi sudėję rankų ir ne vienas jų jau vertina blokų grandinės galimybes panaudoti, pavyzdžiui, mokėjimų sistemose. Tačiau blokų grandinės taikymas neapsiriboja finansinėmis transakcijomis. Pavyzdžiui, JAV Delavero valstija nori įdarbinti šią technologiją efektyvesniam valstybinių įmonių ir organizacijų valdymui. Iš tiesų, išmanūs kontraktai, decentralizuotas sandorių tvirtinimas ir saugojimas, procesų automatizavimas ir tarpininkų pašalinimas leidžia ne tik sutaupyti finansinius išteklius, bet ir, pavyzdžiui, sumažina korupcijos ir kyšininkavimo landas.

Blockchain technologija yra žavi, gal net įspūdinga, ir transformuos ne tik finansų sektorių. Tačiau kad ir kaip viliojančiai skamba galimybė visus finansinius sandorius atlikti anonimiškai ir be tarpininko, tokiame pasaulyje atsirastų per daug nemalonių šalutinių efektų, pavyzdžiui, labai palengvėtų mokesčių vengimas ir nusikaltimų finansavimas.

Todėl ne viena valstybė vienaip ar kitaip jau suvaržė jos plėtrą, o priežiūros institucijų dėmesys ateityje tik stiprės. Labai rizikinga tikėtis, kad bitcoin, kuri yra tik vienas iš daugelio ir labai netobulas blokų grandinės pritaikymų, taps populiariausia universalia atsiskaitymo priemone ir kad ją verta pirkti už bet kokią kainą.

„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas dr. Nerijus Mačiulis

2017 – ųjų Helovynui žmonės transformuojasi į šiurpųjį filmo „Tas“ klouną [FOTO]

$
0
0

Kiekvienais metais per Helovyną atsiranda kažkokia popkultūros dalis, kuri, atrodo, yra visur ir kiekviename vakarėlyje. Praeitais metais, tai buvo kanditatai į JAV prezidentus. Šiais metais mados išliko tokios pat kraupios, tačiau tradiciškiau baisios: tai yra Penivaisas iš naujojo filmo „Tas“. Paslaptingasis blogietis privers jus drebėti iš baimės ir tai nutiks net prieš jums pamatant, ką sugalvojo keli kūrybingieji.

Talentingi tapytojai ant kūno yra įkvėpti dramatiškos ir siaubingos Stepheno Kingo personažo išvaizdos ir tranformuoja save į įtikimas šio personažo versijas. Priklausomai nuo jų įgūdžių ir artistiškumo, makiažo versijos varijuoja. Kai kurie pasirinko tiesiog išpiešti savo veidą baltai ir pridėti paprastas raudonas linijas, einančias iš jų burnų. Kiti įsivaizduoja jų Penivaiso išbaigtą kostiumą su kraujo lašais, aštriais geltonais dantimis ir spalvotais kontaktiniais lęšiais. Bet kuriuo atveju, efektas yra įspūdingai baisus.

Kol Helovynas dar beveik už mėnesio, dar yra pakankamai laiko peržiūrėti filmą ir susikurti savo Penivaiso makiažą. Bet pirmiausia, įkvėpimo ieškokite įspūdingai šiurpiuose įvaizdžiuose žemiau.

Helovynas jau artėja, ir vienas baisiausių šių metų filmų įkvėpia jaudinančias – ir šiurpinančias – tranformacijas.

2017 – aisiais klouno įvaizdis, panašus į Penivaiso iš filmo „Tas“ yra populiarus pasirinkimas tiems, kurie dievina tapybą ant kūno.

Jei galvoji apie baisų Helovyno makiažą, pažiūrėk į šiuos įspūdingus kostiumus, ieškodamas įkvėpimo!

pennywise-costume-1

pennywise-costume-2

pennywise-costume-3

pennywise-costume-4

pennywise-costume-5

pennywise-costume-6

pennywise-costume-7

pennywise-costume-8

pennywise-costume-10

pennywise-costume-11

pennywise-costume-12

pennywise-costume-14

pennywise-costume-16

PennywiseFinal-1024x722

bd64ce8fe99c952474729450a829d246

Taip pat skaitykite: TOP 10 pačių baisiausių ir kruviniausių siaubo filmų Helovinui

Viewing all 5170 articles
Browse latest View live